03.02.2020 10:25

Nie żyje gitarzysta Patti Smith i Iggy'ego Popa. Ivan Král 71 lat

Smutna wiadomość dla fanów Patti Smith i Iggy'ego Popa, bo to właśnie Ivan Král był współtwórcą ich największych hitów w latach 70. i 80.

Patti Smith
foto: Courtesy Everett Collection; East News

2 lutego 2020 zmarł Ivan Král, gitarzysta i producent, który współpracował z Patti Smith, Blondzie oraz Iggy Popem. Miał 71 lat. Śmierć czeskiego muzyka potwierdził David Gaydecka z Metronome Festival w Prague oraz żona muzyka Cindy Hudson, która napisała oficjalną informację. Jej wpis został udostępniony przez zespół The Flowers of Hell, w którym udzielał się swego czasu Král na basie. Żona poinformowała fanów, że powodem śmierci był rak, muzyk zmarł w swoim domu w Michigan. Fani jednak będą mogli wkrótce usłyszeć album, nad którym w ostatnim czasie pracował gitarzysta - krążek "Smile" ukaże się 28 lutego 2020.

Nie żyje Ivan Král, gitarzysta Patti Smith i Iggy'ego Popa. Miał 71 lat

Ivan Král urodził się w 1948 roku w Pradze i w latach 70. rozpoczął swoją karierę grając w kapeli Luger. Gdy zespół rozpadł się w 1973, muzyk zaczął występować u Shauna Cassidy'ego i Blondie, aż w końcu dołączył do grupy Patti Smith, gdzie grał na basie i gitarze. Král był współtwórcą wielu hitów zespołu, m.in. "Dancing Barefoot" z 1979 roku, który coverowali U2 czy Pearl Jam.

Po tym, jak muzyk odszedł z zespołu w 1979 roku rozpoczął współpracę z Iggy Popem i zagrał na albumie "Soldier" w 1980 oraz współtworzył piosenki na płycie "Party". To właśnie na tym krążku pojawił się utwór "Bang Bang", który w późniejszych latach scoverował David Bowie. 

Spoczywaj w pokoju...

Tagi: Rock News