Nie żyje polski plakacista. Autor okładek płyt Judas Priest, Eltona Johna czy Santany

Joanna Chojnacka
21.05.2019 14:38
Nie żyje polski plakacista. Autor okładek płyt Judas Priest, Eltona Johna czy Santany Fot. Facebook/Jazz Forum

21 maja 2019 roku w wieku 85 lat zmarł Rosław Szaybo. Mężczyzna był znanym na całym świecie fotografem, plakacistą, autorem okładek płyt i książek. 

Rosław Szaybo przez lata był dyrektorem artystycznym w firmie fonograficznej CBS Records Great Britain. Dzięki temu zaprojektował około 2 tysięcy okładek płyt, wśród których znalazły się gwiazdy muzyki rockowej i metalowej. Mężczyzna zaprojektował między innymi jedną z najpopularniejszych okładek Judas Priest "British Steel", na której znalazła się charakterystyczna żyletka. Szaybo to też pomysłodawca loga zespołu Roba Halforda.

Oprócz współpracy z Judasami, Szaybo ma na koncie okładki płyt Eltona Johna, Roya Orbisona, Santany, Janis Joplin czy Czesława Niemena. Niestety artysta nie zaprojektuje ich już więcej. 

Przeczytaj także

Rosław Szaybo nie żyje. Słynny autor okładek miał 85 lat

Szaybo zmarł 21 maja 2019 roku w wieku 85 lat około 2 w nocy w swoim domu w Warszawie. Informację o jego śmierci podało magazyn "Jazz Forum" na swoim Facebooku. Artysta chorował na raka płuc.

Szaybo projektował również plakaty dla angielskich teatrów. Prowadził również pracownie fotografii na ASP w Warszawie, a w 2018 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.