08.02.2019 10:44

Nie żyje założyciel najsłynniejszej firmy z kostkami gitarowymi, Jim Dunlop

6 lutego 2019 roku świat obiegła informacja o śmierci jednego z najbardziej wpływowych twórców w przemyśle muzycznym, twórca kostek Dunlop i efektu Cry Baby.

Jim Dunlop
foto: Jim Dunlop Guitar Products/Facebook

Jim Dunlop urodził się w Glasgow w Szkocji. Od 1965 roku prowadził własną firmę, a w marcu 1972 roku trafił na rynek kostek gitarowych. Mężczyzna czytał każdy numer Guitar Player Magazine, gdzie zapoznawał się z komentarzami na temat sprzętu muzycznego. Dzięki temu zebrał praktyczne opinie i mógł wypuścić produkty zgodne z uwagami i oczekiwaniami gitarzystów.  

Przez lata Jim Dunlop stał się jednym z najważniejszych producentów i innowatorów sprzętu gitarowego na świecie. Jego charakterystyczne kostki z wizerunkiem żółwia są popularne zarówno wśród znanych muzyków, jak i amatorów. Dunlop jest także pomysłodawcą znanego efektu gitarowego - z jego firmy pochodzi pedał wah-wah "Cry Baby"

Nie żyje Jim Dunlop

Według informacji, które obiegły sieć, Jim Dunlop zmarł 6 lutego 2019 roku. O odejściu ojca poinformował jego syn Jim Dunlop Jr. oraz córka Jasmin Dunlop Powell, którzy opublikowali na Facebooku jego zdjęcie. Hołd zmarłemu w mediach społecznościowych oddali też znani muzycy. Wśród nich grupa Pantera, która napisała:

"

Spoczywaj w pokoju Jimie Dunlopie Seniorze. Zarówno Dimebag Darell jak i Rex Brown używali jego kostek i efektów. Będziemy tęsknić! "

Z kolei gitarzysta Stevie Salas, znany ze współpracy z Mickiem Jaggerem, Rodem Stewartem pożegnał mężczyznę słowami:

"

Człowiek legenda, Jim Dunlop niech spoczywa w spokoju. Nigdy go nie zapomnimy. "

Na oficjalnym profilu gitarzysty Trivium również pojawiła się wzmianka na temat Jima Dunlopa. Matthew Heafy napisał:

"

Spoczywaj w pokoju, byłeś bohaterem dla świata muzyki.  "

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News