29.01.2019 18:30

Nieistniejące zespoły zalewają Spotify. Zmyśleni muzycy zarabiają pieniądze w serwisie

W serwisie streamingowym Spotify zaczęli pojawiać się muzycy, którzy nie istnieją. Nikt ich nie słucha, a mimo to odnotowują tysiące odtworzeń i zarabiają.

Spotify
foto: shutterstock.com

Serwis Spotify to jedna z najpopularniejszych platform streamingowych doceniona przez miliony użytkowników. Pozwala na odkrywanie nowej muzyki, oferuje dostęp do tej, którą już znamy oraz umożliwia śledzenie wydawnictw naszych ulubionych artystów. Dostosowuje playlsity do naszego gustu, a nawet nastroju. Serwis jest wygodny również dla twórców, ponieważ publikując w nim swoją muzykę, w zależności od odtworzeń danego albumu czy kawałka, artyści mogą zarobić na streamingu ich materiału. 

Spotify
Spotify
Przeczytaj także Spotify chce wprowadzić opcję blokowania artystów, których nie lubimy

Nieistniejące zespoły zalewają Spotify 

Brytyjskie BBC donosi, że Spotify mógł paść ofiarą oszustów. Okazało się, że serwis zalała fala nieznanych artystów, którzy osiągnęli spore liczby odtworzeń swojej muzyki.

Użytkownicy zaczęli zgłaszać serwisowi ciekawy problem. W ich historii wyszukiwania odnotowali nazwy artystów, z których twórczością nigdy nie mieli w planach się zapoznawać. Wśród nich padły nazwy takiej jak Onxyia, Cappisko, Hundra Ao czy Dj Bruej. Większość utworów muzyków jest instrumentalna, stąd pomysł, że być może zostały one stworzone przez bota lub sztuczną inteligencję.

Zobacz też:>>Spotify podsumował 2018 rok: Których artystów słuchali najczęściej Polacy?<<

Po analizie sprawy uznano, że Spotify został zhakowany. Oszuści najprawdopodobniej obeszli zabezpieczenia serwisu i umożliwili sobie zarabianie na artystach, którzy nie istnieją. Przypominamy, że jedna piosenka odtworzona 250 razy w Spotify to dolar na konto muzyka. Nie wiemy, czy serwis zmienił zabezpieczenia i dotarł do źródeł problemu, jednak fake'owa muzyka w całości zniknęła już z platformy. 

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News Spotify