05.01.2015 14:12

Nieznany noworoczny koncert The Clash

Zacznij kolejny rok tak, jakby był 1977! Właśnie światło dzienne ujrzał nieznany film z koncertu brytyjskiego zespołu!

Nieznany noworoczny koncert The Clash
foto: ASSOCIATED PRESS_FOTOLINK / East News

Julian Temple, reżyser i dokumentalista specjalizujący się w filmach o tematyce muzycznej, udostępnił niepublikowany wcześniej dokument. Wideo obracające się wokół wydarzeń show zagranego przez The Clash 1 stycznia 1977 roku w słynnym londyńskim klubie The Roxy. „The Clash: New Year’s Day ’77” zawiera materiały zza kulis widowiska, ale także urywki programów telewizyjnych, obrazy zamieszek, czy powszechną fascynację muzyką reggae – wszystko to, co opisuje wizerunek Anglii z lat 70-tych. Obejrzyjcie film z czasów, w których The Clash nie był jeszcze punkową legendą!

Koncert miał miejsce na trzy miesiące przed punktem zwrotnym w karierze zespołu – wydaniem debiutanckiego albumu zatytułowanego po prostu „The Clash”. Jak grupa reagowała na oko kamery według filmowca?

"

Na początku im na tym wszystkim nie zależało. Pamiętam, że nie uważali filmowania ich postaci jako czegoś fajnego i dlatego niechętnie omawiali przed obiektywem swoje utwory. Ale to interesujące popatrzeć na interakcje Joe, Micka i Paula. "

Tandetne według filmowca miejsce, w którym odbył się noworoczny występ także odznaczyło się w historii. Ciasna, zagrzybiała, gejowska dyskoteka podczas 100 dni istnienia stała się epicentrum angielskiego musicalu i rewolucji kulturalnej zwanej punk rockiem.

Temple przyznał, że nie ma pojęcia dlaczego nagranie, które można uznać za bardzo wartościowe, nigdy nie zostało odkopane.

"

To gniło w mojej szopie! Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego tak długo zajęło mi zrobienie z tym czegokolwiek. Wydaje mi się, że to ostatni zachowany punkowy artefakt. "

Jakie to szczęście, że film nie zdążył się rozłożyć...

Magda Słomka
Tagi: Rock News The Clash