09.04.2019 12:13

Jak wygląda niezniszczalna gitara? Nawet Yngwie Malmsteen nie dał rady jej roztrzaskać

Gitara jest wykonana z metalu i wytrzyma dosłownie wszystko. Nie wierzycie? Yngwie Malmsteen próbował ją zniszczyć, ale nie dał rady tego zrobić!

niezniszczalna gitara
foto: kadr z wideo

Gwiazdy rocka od dziesięcioleci niszczą gitary na scenie, ale niewiele z nich robi to z większym entuzjazmem niż Yngwie Malmsteen. Okrzyknięty przez magazyn TIME, jednym z największych na świecie wirtuozów gry na gitarze elektrycznej, Malmsteen jest dzisiaj sławny także za sprawą furii, z jaką niszczy swoje instrumenty.

Niezniszczalna gitara wykonana z metalu

Firma Sandvik zdecydowała się przetestować swoje najnowsze rozwiązania techniczne. Stworzyła pierwszą na świecie wykonaną w całości z metalu gitarę, której nie da się złamać, a następnie pozwoliła Malmsteenowi spróbować swoich sił w dziele zniszczenia.

10 rockmanów, którzy spektakularnie niszczyli gitary
10 rockmanów, którzy spektakularnie niszczyli gitary
Przeczytaj także 10 rockmanów, którzy spektakularnie niszczyli gitary

Przed wykonaniem gitary firma Sandvik przeprowadziła symulację sił oddziałujących podczas uderzenia, podobnie jak robi się w cyfrowych testach zderzeniowych nowych modeli samochodów. Jednak najtrudniejszym testem był koncert Malmsteena, który próbował roztrzaskać gitarę na scenie.

Nad stworzeniem instrumentu wspólnie pracowało kilka działów koncernu. Firma Sandvik zdecydowała się wykonać korpus gitary metodą drukowania przestrzennego. Lasery pracowały w łożu wypełnionym drobnoziarnistym tytanowym proszkiem, utrwalając warstwy materiału jedna na drugiej. Warstwy te, z których każda była cieńsza od ludzkiego włosa, utworzyły korpus gitary.

Gryf i podstrunnica gitary zostały wykonane metodą frezowania z jednolitego bloku recyklingowanej stali nierdzewnej.

Lekka gitara handmade
Lekka gitara handmade
Przeczytaj także Zobacz, jak powstała najlżejsza gitara na świecie [WIDEO]

Kolejnym wyzwaniem było wzmocnienie gryfu i podstrunnicy w miejscu, w którym wchodzą w korpus gitary. Rozwiązanie przybrało formę superlekkiej struktury kratownicowej, którą umieszczono między gryfem a podstrunnicą.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele