26.03.2015 09:32

Nightwish: Nowy album staje po stronie życia [VIDEO]

Zobaczcie, co Floor Jansen i Tuomas Holopainen opowiedzieli nam o nowej płycie „Endless Forms Most Beautiful”.

Nightwish: Nowy album staje po stronie życia [VIDEO]
foto: Antyradio.pl

Floor Jansen dołączyła do zespołu w 2013 roku. Album „Endless Forms Most Beautiful” jest pierwszym, który nagrała z Nightwish. Jak odnalazła się wśród Finów (i jednego Brytyjczyka)? W pierwszej części wywiadu dowiecie się też, dlaczego to utwór „Élan” został wybrany na singiel.

"

Gdyby to zależało tylko ode mnie, nie byłoby żadnego singla otwierającego płytę. Nie podoba mi się pomysł wybierania jednego utworu z całego albumu i stawiania go na piedestale. To może dać błędne wrażenie, o czym jest płyta. Domyślam się jednak, że wydanie singla to dzisiaj zło konieczne. "

Inny utwór, „The Greatest Show on Earth” trwa ponad 20 minut i tym samym zajmuje aż 1/4 płyty. Dlaczego jest wyjątkowy i jaki był wkład znanego biologa i ewolucjonisty Richarda Dawkinsa w powstanie tej kompozycji i całego albumu? O czym jeszcze Tuomas Holopainen chciał opowiedzieć?

"

To bardzo luźny album koncepcyjny. Staje po stronie życia. Jest zorientowany na naukę, rozum, miłość i szczęście. "

Dowiecie się tu też, dlaczego tej płyty warto posłuchać choć raz na dobrym sprzęcie.

Floor, podobnie jak pierwsza wokalistka Nightwish, Tarja Turunen, ma wykształcenie klasyczne. Przyjęcie jej do zespołu to powrót do brzmienia z pierwszych płyt? – o to zapytaliśmy lidera zespołu pod koniec naszej rozmowy.

"

Dla wielu ludzi będzie dużym zaskoczeniem, że Floor na tej płycie zbytnio nie wykorzystuje swojego charakterystycznego, operowo-lirycznego głosu. Szczerze mówiąc, o ile w ogóle. "

Tuomas przyznał jednak, że coś jest na rzeczy.

"

Album, jako całość, przypomina mi czasy „Oceanborn” i „Once”. Z pewnych powodów, których nie umiem do końca wytłumaczyć. "

Sprawdźcie koniecznie ostatnią część wywiadu – o koncertach i szansach na występ w Polsce!

Premiera płyty „Endless Forms Most Beautiful” już 27 marca 2015 roku.

Urszula Drabińska
Tagi: Anty TV Wywiady Nightwish Floor Jansen Tuomas Holopainen