23.12.2014 10:42

Nightwish zgłębia teorię ewolucji

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących nowej płyty zespołu. Jej tytuł frontman Tuomas Holopainen zaczerpnął od… Karola Darwina.

Nightwish zgłębia teorię ewolucji
foto: Ville Akseli Juurikkala, facebook.com/nightwish

Album „Endless Forms Most Beautiful” ukaże się 27 marca 2015 roku. Cały zainspirowany został teorią ewolucji sformułowaną przez XIX-wiecznego naukowca. Wszystko zaczęło się od cytatu z dzieła życia Darwina „O powstawaniu gatunków”.

"

Jest coś wspaniałego w takiej wizji życia (…), albowiem podczas gdy ta planeta krążyła zgodnie z niezmiennym prawem grawitacji, z tak prostych początków rozwinęły się nieskończone formy, najpiękniejsze [ang. endless forms most beatiful] i najcudowniejsze, i dalej się rozwijają. "

nightwishendlessformscd

Klawiszowca i głównego twórcę piosenek tak pochłonęły filozofia doby pozytywizmu, że do nagrania płyty zaprosił jej współczesnego kontynuatora, znanego biologa i ewolucjonistę, Richarda Dawkinsa.

Wyrazem ogromnej fascynacji Tuomasa Holopainena teoriami drugiej połowy XIX w. jest też pierwszy singiel – „Élan” (z fr. siła, pęd).

"

Chcę być władcą życia, nie niewolnikiem. Sprostać życiu jako wszechmocny zdobywca, żeby nic spoza mnie nigdy mną nie rządziło. Ten piękny cytat z dzieł mojego bohatera Wujka Walta [Walta Whitmana, XIX-wiecznego poety amerykańskiego] był impulsem do napisania „Élan”. "

Singiel pojawi się półtora miesiąca przed całą płytą, 13 lutego 2015 roku. Album „Endless Forms Most Beautiful” ukaże się jako CD, digibook (z wersją instrumentalną płyty), dwie kolorowe płyty winylowe oraz w formacie do pobrania z sieci.

Urszula Drabińska
Tagi: Rock News Nightwish