15.10.2014 16:12

Nine Inch Nails niczym soundtrack?

Artysta dzieli swoją pracę między innymi na tworzenie kawałków Nine Inch Nails, a ostatnio także na komponowanie ścieżek dźwiękowych do filmów Davida Finchera. Czym różnią się te dwa zajęcia?

Nine Inch Nails niczym soundtrack?
foto: pl.wikipedia.org

Trent Reznor postanowił wyjaśnić kontrast pomiędzy komponowaniem muzyki do filmów a pracą nad albumami dla własnego zespołu. Jak według niego powstaje ścieżka dźwiękowa?

W amerykańskim magazynie „Entertainment Weekly” lider Nine Inch Nails powiedział, że nie ma wcale wielkiej różnicy pomiędzy tymi dwoma procesami.

"

Prawdziwe demo w tym przypadku nie istnieje. Nie jest tak, że tworzymy zarys, ktoś robi aranżacje, a dopiero  potem nagrywamy właściwą wersję. Tak samo jest z nagrywaniem kawałków Nine Inch Nails. Przy filmie cały proces po prostu inaczej się zaczyna. Zamiast wystartować od obrazu, wychodzę od emocji, które staram się przekazać i dostosować cały zestaw pomysłów. To prowadzi mnie do miejsc, do których nie doszedłbym idąc z innego punktu. "

Artysta we współpracy z Atticusem Rossem stworzył ścieżki dźwiękowe do trzech ostatnich filmów Davida Finchera – „The Social Network”, „Dziewczyna z tatuażem” i najnowszego - „Zaginiona dziewczyna”.

Według Reznora, za każdym razem tworzą aranże w nietradycyjny sposób.

"

Analizowaliśmy scenariusz, czytaliśmy książkę, długo rozmawialiśmy – to są najważniejsze części współpracy – rozmowa z Davidem o tym, jaką rolę ma spełniać muzyka w jego filmie i jaka jest jego wizja. On nie mówi: „Myślę o udziale kwartetu smyczkowego”. To bardziej: „To trzeba czuć w jakiś sposób” albo zwraca uwagę na barwy dźwięków. Ale nie daje nam szczegółowych wskazówek, które stają się naszymi wytycznymi i wprowadzają nas na dobrą lub złą ścieżkę. Czujemy się komfortowo zaczynając tworzyć bez konkretnego zamysłu. "

Jak było w przypadku komponowania muzyki do "Zaginionej dziewczyny"?

"

Usiedliśmy w pokoju i zaczęliśmy rozmyślać jakie uczucia pasują nam do tego filmu. Nie do konkretnej sceny czy zdarzenia, ale do bohaterów obrazu. "

Soundtrack do najnowszego filmu Davida Finchera jest już dostępny w serwisie iTunes, wersja deluxe CD ukaże się na sklepowych półkach 24 listopada 2014 roku, natomiast ścieżka dźwiękowa w formie winyla zostanie wydana w przyszłym roku. 

Mamy dla Was zwiastun, w którym usłyszycie czego można spodziewać się po najświeższej kolaboracji Reznor & Ross:

Był już film, teraz czekamy na kolejną płytę Nine Inch Nails!

Magda Słomka
Tagi: Rock News Trent Reznor Nine Inch Nails