10.07.2015 12:06

Nirvana jeszcze bardziej depresyjnie?

Przełomowa płyta „Nevermind” doczekała się licznych składanych jej pokłonów i hołdów. Jednym z nich jest krążek „Whatever Nevermind” i pochodzący z niego utwór „Something in the Way” w melancholijnej aranżacji i teledyskiem.

Nirvana jeszcze bardziej depresyjnie?
foto: kadr z wideo

Pochodząca z Filadelfii grupa Nothing nagrała klip do numeru zamykającego drugi album Nirvany. Już od oryginału nie biło wcale pozytywną energią, gdyż kompozycja była zaaranżowana na gitarę, delikatne partie perkusji, wiolonczelę i mrukliwy głos Cobaina, który ledwo artykułował kolejne słowa.

Grupa Nothing dopełnia obraz głębokiego smutku ubarwiając utwór dźwiękami pianina i plamami dźwięku, które wprowadzają do niego kolejne pokłady posępności, żalu i marazmu. Towarzyszy temu teledysk wypełniony oniryczną atmosferą i aurą tajemniczości. Posłuchajcie i zobaczcie:

Kompozycja znalazła się na składance „Whatever Nevermind”, która zbiera odmienione wersje numerów Nirvany z ich płyty z 1991 roku. Zamieszczono na niej m.in. zupełnie inne od oryginału „Come As You Are” w wykonaniu sludge metalowego zespołu Kylesa:

Posłuchajcie całej płyty, która zbiera wykonawców różnych gatunków muzycznych oddających swój hołd Nirvanie i ich wiekopomnej płycie:

Tracklista:

 1. YOUNG WIDOWS — Smells Like Teen Spirit
 2. TORCHE — In Bloom
 3. KYLESA — Come As You Are
 4. CAVE IN — Breed
 5. BORIS — Lithium
 6. LA DISPUTE — Polly
 7. WHITE REAPER — Territorial Pissings
 8. CIRCA SURVIVE — Drain You
 9. TOUCHE AMORE — Lounge Act
 10. WRONG — Stay Away
 11. PYGMY LUSH — On A Plain
 12. NOTHING — Something In The Way
 13. THOU — Endless, Nameless
 14. THOU — Even In His Youth

Niektórzy zdecydowali się na mniej poważne oddanie czci Nirvanie. Powstał m.in. cover „Smells Like Teen Spirit” na łopacie, który naprawdę wyróżnia spośród innych przeróbek hitu z „Nevermind”. Stworzono także wersję na ukulele, a także całą parodię teledysku do tej kompozycji.

Co sądzicie o „Something in the Way” w wykonaniu Nothing?

Robert Skowronski
Tagi: Duperele Nirvana