04.03.2016 15:57

Nirvana przeniesiona do czasów starożytnej Korei

Jak brzmi największy przebój Kurta Cobaina wykonany na gayageum? Koreańska YouTuberka Wam to zaprezentuje.

Nirvana przeniesiona do czasów starożytnej Korei
foto: Kano Toun Yasunobu, CC BY-SA 3.0 + kadr z wideo + Bóg Pejnta

Goguryeo, Baekje i Silla - tak nazywały się trzy niezależne królestwa, które powstały w I wieku p.n.e. w wyniku podziału dawnego państwa Go-Joseon. Dokładnie z tego okresu pochodzą pierwsze odnalezione przez archeologów szczątki koreańskiego instrumentu zwanego gayageum. Czy dezodorant „Teen Spirit” sprawdzał się na jedwabiu? Przynajmniej muzyka pasuje.

Rzeka i góry wyszyte na jedwabiu - jak w starożytnych chińskich tekstach nazywano Koreę - egzystowały wówczas przy dźwiękach tej specyficznej koreańskiej cytry na co dzień. Czy Koreańczycy wykonywali na niej odległy pierwowzór „Smells Like Teen Spirit”? Tego nie wiemy - jedyne przesłanki ewentualnego plagiatu w wykonaniu Nirvany dotyczyły utworu „Come as You Are”, który jest bardzo podobny do „Eighties” Killing Joke.

Na pewno jednak możemy sobie wyobrazić, jak wyglądałaby starożytna Korea przy akompaniamencie słynnego kawałka z „Nevermind”. Jak brzmiał sam utwór możemy się przekonać dzięki YouTuberce Lunie, która wyraźnie upodobała sobie gayageum i wykonała na nim „Smells Like Teen Spirit”. Zobaczcie jak wczuła się w wykonanie szlagieru Kurta Cobaina:

Koreanka nagrywa swoje wersje znanych utworów na koreańskim instrumencie od sześciu lat. W swoim repertuarze ma już m.in. „Stairway to Heaven” i „Going to California” Led Zeppelin czy „Californication” Red Hot Chili Peppers. Luna zagrała też „Voodoo Child (Slight Return)” Jimiego Hendrixa.

„Smells Like Teen Spirit” to do dziś jeden z najpopularniejszych utworów wszech czasów. Wielokrotnie pokazywaliśmy Wam już jego nietypowe wykonania - sprawdźcie go w wersji bez instrumentów, zagranego na łopacie i w wersji zmontowanej z interpretacji innych wykonawców. Mało? To mamy dla Was jeszcze całe zestawienie coverów tego szlagieru.

Jak Wam się podoba hit Nirvany na gayageum?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Nirvana