24.08.2015 15:04

Nirvana w nieznanym 8-minutowym utworze

Do sieci wyciekł nieznany wcześniej utwór Nirvany. Chociaż słowo „utwór” nie jest tu w pełni trafne. Oceńcie sami.

Nirvana w nieznanym 8-minutowym utworze
foto: kadr z wideo

Kawałek nosi nazwę „E-Coli” i stanowi zapis jammowania muzyków z okresu między 1993 a 1994 rokiem, czyli z czasów powstania płyty „In Utero”. To co słyszymy stanowi luźną interpretację, dźwięki nie przeobrażają się w formę, to wyłącznie zapis improwizacji.

Zarejestrowane poczynania muzyków pojawiły się na kanale użytkownika YouTube o nazwie RareNirvana. To właśnie tutaj udostępnionych zostało wcześniej 14 nieznanych wersji utworów Nirvany. Posłuchajcie jak brzmi skrzekliwy, pełen muzycznego brudu „E-Coli”:

Nirvana, choć nie istnieje od 1994 roku, kiedy to Kurt Cobain popełnił samobójstwo, w dalszym ciągu zaskakuje słuchaczy niepublikowanymi wcześniej kompozycjami. Przykładowo w filmie „Montage Of Heck”, który powrócił do kin, znalazł się dodatkowy utwór wyśpiewywany przez zmarłego muzyka. Inną ciekawostką związaną z obrazem Bretta Morgena jest fakt, że reżyser planuje wydać płytę, na której zebrane by były solowe dokonania Cobaina, których świat jeszcze nie poznał.

Selekcji kawałków dokonał sam reżyser „przesiewając godzina po godzinie osobiste archiwum lidera Nirvany”.

"

To sprawiało, że czułem się jakbym siedział w salonie Kurta popołudniami i obserwował jak tworzy. To po prostu Cobain sam na sam z gitarą. Nie są to gotowe utwory, ale należą do tych niezwykłych i myślę, że stanowią ogromny wgląd w twórczy proces tego muzyka. Moim zdaniem pomogą one zrozumieć Kurta zarówno jako człowieka, jak i artystę. "

Jak Wam się podoba nieznany wcześniej „E-Coli”?

Robert Skowronski
Tagi: Rock News Nirvana