Nita Strauss: Ludzie zawsze powiedzą, że nie umiesz grać na gitarze tylko dlatego, że jesteś kobietą

Joanna Chojnacka
27.12.2018 13:51
Nita Strauss|undefined Fot. kadr z wideo/Nita Strauss

Gitarzystka Alice'a Coopera, Nita Strauss udzieliła wywiadu, w którym podkreśliła, jak niesprawiedliwie oceniają ją słuchacze. Nawet fani zakładają, że nie umie grać, bo jest kobietą.

Metalowy świat jest zdominowany przez mężczyzn. Chociaż, jak w każdym gatunku, również i w tym nie brakuje utalentowanych i wyrazistych kobiet, to zarówno w tłumie pod sceną, jak i na niej - częściej spotkamy przedstawicieli płci "brzydkiej".Te proporcje coraz częściej się wyrównują, jednak mimo to społeczeństwo nie jest sprawiedliwe dla fanek ciężkich brzmień i traktuje je bardzo stereotypowo. Do kapel metalowych z kobietami w składzie często podchodzi się sceptycznie, o czym opowiedziała w wywiadzie Nita Strauss, gitarzystka Alice'a Coopera

Nita Strauss: Ludzie zawsze myślą, że nie umiem grać, bo jestem kobietą

Gitarzystka Nita Strauss, znana ze współpracy z Alicem Cooperem czy też damską grupą grającą covery Maidenów - The Iron Maidens, udzieliła wywiadu w amerykańskiej stacji radiowej WRIF 101.1. Dziennikarz spytał gitarzystkę czy jej płeć ma wpływ na funkcjonowanie w rockowym środowisku. Okazało się, że kobieta ciągle musi udowadniać, że jest dobra w tym, co robi.

Za każdym razem czuję, że muszę coś wszystkim udowodnić. Co prawda ostatnio trochę mniej. To było naprawdę interesujące, dorastać jako kobieta grająca na gitarze. Staram się nie skupiać na tych uprzedzeniach wynikających z płci, ale wobec gitarzystek publika ma zupełnie inne oczekiwania. 

Co więcej, Strauss wyznała, że nawet fani zarzucają jej oszustwa i twierdzą, że podczas koncertów dźwięki jej gitary są odtwarzane z taśmy, bo to niemożliwe, żeby kobieta grała tak dobrze. 

Kiedy facet wychodzi na scenę nikt nie mówi, że "ooo, ten to na pewno zagra źle". To się nie zdarza, a mnie zdarzyło się wielokrotnie. Niedawno podczas trasy z Alicem Cooperem podpisywałam autografy po koncercie w autobusie. Jeden z fanów stwierdził, że wszyscy jego przyjaciele mówili, że moja gitara na koncertach leci z playbacku, a ja naprawdę nie gram. Spytał, czy to na pewno ja. 

Grałam pięciominutowe solo na gitarze, jak mogłam to udawać? Nie ma nikogo na świecie, kto byłby wystarczająco dobry, żeby zrobić taki teatrzyk przed tysiącami ludzi - to niemożliwe.

Mimo tak dziwnych i raczej nieprzyjemnych sytuacji Nita przez lata się do nich przyzwyczaiła, coraz mniej się nimi przejmuje i stara skupiać na muzyce. 

To była długa droga, poligon doświadczalny, ale cieszę się, że mogę dzisiaj skupić się na podziękowaniu tym, którzy mnie wspierali przez te lata, a nie udowadniać sceptykom, że mylą się co do moich umiejętności.

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.