06.11.2015 14:24

Noel Gallagher: Kogo obchodzi One Direction i Adele?

Noel Gallagher robi wszystko, by nie stracić tytułu najbardziej wyszczekanej gwiazdy rocka. Tym razem najmocniej oberwało się Radiohead i współczesnym muzykom.

Noel Gallagher: Kogo obchodzi One Direction i Adele?
foto: snowmanradio / CC BY 2.0

Po komentarzach politycznych, w których angielski muzyk krytykował ONZ i straszył powrotem ZSRR, Gallagher wraca do tematyki muzycznej. Jego zespół konkurował w latach 90. z Radiohead. Choć Oasis siłą rzeczy już odpadło z gry, kompozytor wciąż nie odpuszcza kapeli Thoma Yorke'a.

"

Radiohead nigdy nie mieli żadnej słabej recenzji. Zakładam, że gdyby Thom Yorke nasrał do żarówki, a potem dmuchał do niej jak do butelki po piwie, pieprzony „Mojo” dałby mu 9 na 10. "

Starszy z braci Gallagher przyznaje szczerze, że nie wie, kto słucha Radiohead. Popularność zespołu dziwi go tym bardziej, że w jego opinii nigdy nie nagrał on żadnego utworu, który poruszyłby całe pokolenie. Prosi, aby dać mu znać, jak tylko Thom Yorke nagra coś tak dobrego jak „Mony Mony”.

Ale to wcale nie tak, że muzyk nie daje swoim konkurentom żadnej szansy. Ostatnio próbował się przekonać do ich twórczości na festiwalu Coachella. Oto jak wspomina występ Yorke'a i spółki, którzy byli główną gwiazdą imprezy.

"

Piękna, słoneczna noc. Przepychaliśmy się przez tłum, kiedy oni już wychodzili na scenę i zaczynali to swoje post-techno: „de-de de de”. Trochę się wkurzyliśmy. Ku*wa, wspaniale. A potem on zaczął śpiewać. Nie. To nie dla nas. My się lubimy bawić. "

Noel Gallagher nie tkwi jednak cały czas w ubiegłych dekadach i jest w pełni świadomy, kto aktualnie podbija listy przebojów. Nie żeby był zachwycony współczesną kondycją muzyki pop...

"

Kogo, ku*wa, obchodzi, co zrobi One Direction? Lachociągi, wszyscy skończą na odwyku przed trzydziestką. Kogo obchodzi Ellie Goulding? Serio? Adele, co? Rozpie*dala mnie to. "

Zdaniem ex-gitarzysty Oasis sława jest dziś marnowana na ludzi, którzy na nią nie zasługują, a fani współczesnych gwiazd skupiają się zupełnie nie na tym, na czym powinni. Jedynym wyjątkiem jest w jego opinii Kanye West.

"

Oglądasz go na MTV Awards i myślisz „Dobra, ty możesz zostać, ty jesteś w porządku”. "

W świecie muzyki rockowej według Noela wcale nie jest lepiej. Nowa generacja muzyków rockowych skupia się na swoim wyglądzie, ale nie ma do zaoferowania nic więcej niż modne jeansy i tusz do rzęs. Brutalnie stwierdza, że jego kot jest bardziej rock'n'rollowy niż wszystkie te zespoły razem wzięte.

Żeby nie było, że obrywa się tylko samym muzykom - za obecny stan rzeczy Noel obwinia wytwórnie płytowe, które wolą sprzedawać miliony plików mp3 Eda Sheerana niż Iana Browna czy Richarda Ashcrofta. 10 lat temu Gallagher miał wrażenie, że jest jednym z ostatnich rockmanów - teraz utwierdza się w tym przekonaniu.

"

Wydawało mi się, że ta historia - biedne dzieciaki, które wychodzą na ludzi - która powtarzała się od czasów The Beatles i Elvisa, dobiega końca. Miałem rację. I wcale mi się to nie podoba. "

Muzyk nie pierwszy raz dał wyraz swojemu poczuciu bycia jedną z ostatnich wielkich gwiazd rocka.

Zgadzacie się z pesymistycznymi wnioskami Noela?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Noel Gallagher