10.01.2019 12:51

Nosowska w coverze "Małomiasteczkowy" Podsiadły broni dzików przed odstrzałem

Katarzyna Nosowska postanowiła sprzeciwić się odstrzałowi dzików i pod melodię utworu Dawida Podsiadły zaśpiewała swój tekst dotyczący dzików.

Katarzyna Nosowska
foto: Aneta Kwiatkowska/East News

Dziki są głównym rezerwuarem wirusa ASF w środowisku, a z gmin, gdzie występuje ASF nie można eksportować świń i ich mięsa. Z tego też powodu rząd zdecydował się na odstrzał dzików na określonych terenach. Mówi się nawet o ilości 200 tysięcy dzików, które mają zostać odstrzelone w styczniu 2019. Wywołało to protesty m.in. organizacji ekologicznych i celebrytów. Również Katarzyna Nosowska postanowiła zareagować.

Nosowska w coverze "Małomiasteczkowy" Podsiadły broni dzików przed odstrzałem

Wokalistka udostępniła na swoim koncie na Instagramie krótkie nagranie, w którym pod melodię piosenki Dawida Podsiadły "Małomiasteczkowy" zaśpiewała swój własny tekst dotyczący dzików. Wokalista udostępniła również petycję dotyczącą odstrzału dzików.

Obejrzyjcie nagranie Nosowskiej:

Tekst piosenki Noswoskiej, choć zabawny, porusza ważny temat, o którym ostatnio dyskutuje cała Polska.

"

Co komu zawinił dzik,

Że zagłada czeka dzika,

Choć u Brzechwy dziki, zły,

To przecież tylko wers wierszyka.

Za afrykański pomór świń

Ukarać chcą leśnego włochacza,

Bez dzika to nie będzie ten las,

Który znamy ty i ja od dzieciaka.

Dzik nie umie bronić się sam,

Dzik chce liczyć na ciebie.

Dzik nie umie bronić się sam,

Dzik chce liczyć na ciebie. "

Odstrzał dzików w Polsce

Ekolodzy uważają, że odstrzał dzików może spowodować wyeliminowanie gatunku z polskiej przyrody, jak również wpłynąć na liczebność innych gatunków, a co za tym idzie nawet przyczynić się do rozprzestrzenienia wirusa ASF. Na 10 stycznia 2019 zaplanowano spotkanie prezydenta Andrzej Dudy z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem, ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim i głównym lekarzem weterynarii Pawłem Niemczukiem. Minister środowiska zapewnia, że nie ma żadnych rządowych planów eliminacji dzików, co jednak nie satysfakcjonuje ekologów.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Katarzyna Nosowska Dawid Podsiadło