30.01.2019 16:41

Nowa nadzieja rocka? Kim jest Sam Fender, który wyprzedaje koncerty?

Koncerty Sama Fendera wyprzedają się błyskawicznie, a artysta zbiera rewelacyjne recenzje i ma już spore grono wiernych fanów. Kim jest Sam Fender?

Sam Fender
foto: materiały prasowe

Czy rock umarł? Jedni twierdzą, że w muzyce rockowej nie dzieje się nic ciekawego, inni natomiast uważają, że można znaleźć sporo ciekawych, młodych zespołów. Kilka lat temu objawieniem były zespoły Royal Blood czy Nothing But Thieves, ostatnio głośno jest również o kapeli Greta Van Fleet. Równie interesującym młodym wykonawcą jest Sam Fender. Brytyjski muzyk, który pochodzi z North Shields, trafił na krótką listę BBC Sound of 2018, mając zaledwie kilka piosenek na koncie i już może pochwalić się wyprzedanymi koncertami. Artysta cieszy się coraz większym zainteresowaniem i wszystko wskazuje na to, że 2019 rok będzie należał do niego.

Sam Fender - kim jest młody rockman?

Dopiero 20 listopada 2018 roku Sam Fender wydał pierwszą EP-kę zatytułowaną "Dead Boys". Młody muzyk w swojej twórczości nie boi się poruszać trudnych i znaczących tematów społecznych.

Już pierwszy singiel z EP-ki narobił sporo zamieszania. W tytułowym utworze "Dead Boys" mowa o problemie samobójstw mężczyzn. Sam Fender napisał tekst dotyczący sytuacji, która dotyczy jego rodzinnego miasta, ale sam wyznał, że problem jest bardziej złożony:

"

Napisałem ją po tym, gdy straciłem kilka bardzo bliskich mi osób. Tekst opowiada o tym, co dzieje się w moim rodzinnym mieście, ale tak naprawdę to światowy problem. Grając ten numer na festiwalach oraz rozmawiając o nim z fanami, którzy dzielili się swoimi historiami, zdałem sobie sprawę, jak wielka jest skala tego zjawiska. To naprawdę łamie mi serce. Jeśli ten utwór pozwoli się komuś otworzyć, to najlepsze co może się wydarzyć. "

Do singla powstał teledysk w reżyserii Vincenta Haycocka, który wcześniej zrealizował klipy m.in. dla Lany Del Rey czy Florence + the Machine. Wideo jest bardzo przejmujące, mocne oraz poruszające.

Sprawdźcie, jakie jeszcze kawałki znajdziecie na EP-ce artysty:

Sam Fender "Dead Boys" - tracklista:

  1. Dead Boys – Prelude
  2. Dead Boys
  3. Spice Up Your Life
  4. Poundshop Kardashians
  5. That Sound
  6. Leave Fast

Zobaczcie, jak prezentuje się drugi teledysk muzyka, który powstał do singla "That Sound". Za reżyserię odpowiada Tim Mattia:

Sam muzyk tak wypowiedział się na temat piosenki:

"

"That Sound" to celebracja muzyki, ale również niezbyt subtelny środkowy palec dla wszystkich negatywnie nastawionych osób, które nagle zaczynają się interesować tobą kiedy ci wychodzi, zwłaszcza w rodzinnych stronach. Muzyka zawsze była obecna w moim życiu i cały czas jest najważniejszą częścią mnie. Pomogła mi nie zboczyć na złą drogę kiedy byłem dzieciakiem, dała mi naprawdę wyraźny cel oraz pewność siebie, której nie znalazłbym nigdzie indziej. "

Sam Fender czego się dotknie zamienia w złoto - również covery. W specjalnej sesji dla BBC 1 w audycji Annie Mac zaprezentował nie tylko swoje utwory, ale również wykonał legendarny numer Bruce'a Springsteena "Born in the USA".

Sam Fender doceniony przez krytyków muzycznych

Wokalista został zwycięzcą Critics' Choice w grudniu 2018 roku - wcześniej to prestiżowe wyróżnienie brytyjskich krytyków otrzymali m.in. Adele, Florence & the Machine czy Sam Smith. Sam Fender również znalazł się w gronie 20 artystów w ramach VEVO artist to watch 2019:

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Sam Fender