01.07.2019 16:21

Nowa praca Banksy'ego na Glastonbury. Artysta zaprojektował kamizelkę kuloodporną dla rapera

Banksy zaprojektował kamizelkę kuloodporną z flagą Wielkiej Brytanii, w której raper Stormzy wystąpił na festiwalu Glastonbury. 

Banksy
foto: Jonathan Hordle / Rex Features/EAST NEWS

Banksy to jeden z najpopularniejszych artystów w dziedzinie street artu na świecie. Jego poczucie humoru zawarte w pracach oraz ich oryginalna forma wyróżniły artystę na tyle, że trafił do mainstreamu. Jak każdy popularny twórca, także Bansky budzi wiele kontrowersji. Istnieją organizacje i ruchy, które uważają jego sztukę za zwykły wandalizm.

Artyście jednak nie przeszkadza to w dalszym tworzeniu i zyskiwaniu coraz większej popularności. Dzieło twórcy zatytułowane "Dziewczynka z balonikiem" stało się międzynarodowym symbolem, bardzo często wykorzystywanym chociażby w tatuażach. Jedną z osób, które mogą się pochwalić pracą Banksy'ego na ciele jest znany piosenkarz Justin Bieber.

Banksy
Banksy
Przeczytaj także Banksy wystawił swoje prace w Wenecji i został przegoniony przez straż miejską [WIDEO]

O wspomnianym obrazie ostatnio stało się szczególnie głośno. Znany z chęci szokowania odbiorców Banksy, postanowił zniszczyć własne dzieło podczas aukcji. W tym celu zamontował niszczarkę do ramy obrazu. Paradoksalnie "Dziewczynka z balonikiem" dzięki temu zabiegowi zyskała na wartości.

Banksy zaprojektował kamizelkę kuloodporną dla rapera

Tym razem Banksy ofiarował swoją pracę raperowi - Stormzy'emu. Była to kuloodporna kamizelka z motywem Union Jacka, który występuje na fladze Wielkiej Brytanii. Muzyk założył ją podczas ostatniego festiwalu Glastonbury, co szybko zostało uwiecznione na zdjęciach, które trafiły na Instagram.

Jak twierdzi CNN, zabieg nie był przypadkowy. Kamizelka miała zwrócić uwagę na wzrost przestępczości w Wielkiej Brytanii. Banksy swoją pracą chciał podkreślić nie tylko kryzys wymiaru sprawiedliwości, ale zaznaczyć również, że w sprawach karnych ciągle dochodzi do nagminnych przejawów rasizmu.

Zobacz też: Chcesz być jak Banksy? W prosty sposób możesz stworzyć niszczarkę 

Joanna Chojnacka
Tagi: Duperele Banksy