01.12.2015 16:54

Nowy line-up Ritchie Blackmore's Rainbow

Założyciel i gitarzysta zespołów Deep Purple oraz Rainbow przedstawił skład, który zagra z nim europejskie koncerty z rockowym materiałem. Do sieci trafiło pierwsze zdjęcie nowego line-upu.

Nowy line-up Ritchie Blackmore's Rainbow
foto: materiały prasowe

Artysta zapowiedział, że zagra cztery „rockowe” koncerty. Bilety na pierwszy z nich, w brytyjskim Birmingham (25 czerwca 2016), rozeszły się w kilka minut. Kolejne dwa występy zaplanowano na niemieckim festiwalu Monsters Of Rock (17-18 czerwca 2016). Termin i miejsce czwartego nie są jeszcze znane. Wszystkie koncerty mają być rejestrowane na potrzeby przyszłych wydawnictw CD i DVD.

Wbrew medialnym spekulacjom za mikrofonem nie stanie Joe Lynn Turner (wokalista Rainbow z lat 1981-84 i Deep Purple z okresu 1989-92). Zastąpi go nieznany szerszej publiczności Ronnie Romero (Lord Of Black). Obok Blamore'a towarzyszyć mu będą perkusista David Keith (Blackmore's Night), basista Bob Noveau (ex-Blackmore's Night) oraz klawiszowiec Jens Johansson (Stratovarius).

Zespół udostępnił zdjęcie z próby w nowym składzie.

W jednym z wywiadów gitarzysta przyznał, że koncerty odbędą się najpewniej w Anglii, Niemczech i Szwecji. Wyjawił też przyczynę swojego powrotu do rocka:

"

Robię to dla fanów i z powodu nostalgii. "

Zapytany o nowego frontmana, powiedział:

"

Jest skrzyżowaniem Dio z Freddiem Mercurym. Na pewno stanie się sławny z powodu swojego głosu. "

Ronnie Romero wygrał przesłuchania, które zorganizował Blackmore. Jak sam przyznaje, najprawdopodobniej jego wersja „Who Wants To Live Forever” Queen ostatecznie zadecydowała o przyjęciu do grupy. Po wygranej stwierdził:

"

Myślę tylko o tym, jakim jestem farciarzem. Mam wielkie szczęście, bo teraz wszyscy pytają, jakim cudem dał mi tę robotę, kiedy na świecie jest tak wielu wspaniałych wokalistów. Nie jestem tu po to, aby kogoś zastępować i na pewno nie chcę też się z nikim porównywać. "

Nowy wokalista nie ukrywa swoich fascynacji muzyką Deep Purple oraz Rainbow. Mówiąc o swoich idolach, jednym tchem wymienia wszystkich frontmanów, którzy przewinęli się przez te kapele.

Ritchie Blackmore porzucił rockowy repertuar w 1997 po ostatniej trasie Rainbow, promującej album „Stranger In Us All”. Z Deep Purple gitarzysta rozstał się jeszcze wcześniej, bo w listopadzie 1993. Od końca lat dziewięćdziesiątych jest członkiem Blackmore's Night, w którym gra muzykę inspirowaną średniowieczem. Ostatni krążek Blackmore's Night „All Our Yesterdays” ukazał się we wrześniu 2015 roku.

6 listopada 2015 do sprzedaży trafił film dokumentalny „The Ritchie Blackmore Story”, opowiadający o życiu i twórczości genialnego muzyka. Dokument zawiera wywiady m.in. z Glennem Hughesem, Joe Satrianim, Larsem Ulrichem, Brianem Mayem i Stevem Vaiem. W bonusach do wydawnictwa po raz pierwszy oficjalnie upubliczniono koncert Rainbow z 1984 roku z Tokio.

Wybieracie się na koncert Ritchiego i spółki?

Magda Słomka
Tagi: Rock News Ritchie Blackmore