OMD: Nie chcieliśmy być kojarzeni z new romantic

Aleksandra Degórska
31.10.2017 15:18
OMD: Nie chcieliśmy być kojarzeni z new romantic Fot. Antyradio.pl

Dlaczego muzycy odcinali się od takich kapel, jak Duran Duran czy Spandau Ballet i woleli chodzić w nudnych szarych sweterkach? O tym wszystkim opowiedział zespół OMD redakcji Antyradio.pl.

Zespół OMD to Andy McCluskey i Paul Humphreys, którzy wydają się być wyluzowanymi starszymi panami tworzącymi muzykę z czystej przyjemności. Nowy materiał z płyty „The Punishment Of Luxury” będziemy mogli usłyszeć już niebawem w Polsce podczas warszawskiego koncertu 11 lutego 2018 roku.

W ramach promocji krążka zespół udzielił wywiadu dla redakcji Antyradio.pl opowiadając o pracy nad 13. studyjnym dziełem, jak również powracającej modzie na syntezatorowe brzmienie. Pod koniec lat 70., gdy syntezatory stały się po prostu mniejsze, coraz więcej muzyków zaczęło interesować się takim brzmieniem.

W tym również czasie na ulicach Soho w Londynie pojawiło się zjawisko new romantic - kolorowa subkultura sprzeciwiająca się wobec trudnego okresu w państwie. Przedstawiciele tej subkultury spotykali się w klubie Blitz, tam też narodziły się zespoły, które chętnie sięgały po syntezatory i wkrótce odniosły międzynarodowy sukces. Zjawisko to nazwano Drugą Brytyjską Inwazją na czele z takimi zespołami, jak Duran Duran czy Spandau Ballet.

Artyści inspirowali się ubiorem glam rockowych gwiazd, jak David Bowie czy Roxy Music. Muzycy OMD jednak nie chcieli chodzić w kolorowych garniturach i żabotach. W specjalnym wywiadzie dla Antyradio.pl Andy McCluskey i Paul Humphreys opowiedzieli, dlaczego podjęli taką decyzję.

Muzycy pomimo tylu wspólnych lat w studiu nadal potrafią się dogadać i czerpać radość ze wspólnego tworzenia. Niektórzy określają ich synth-popowym odpowiednikiem duetu Lennon-McCartney, a co na to sami muzycy OMD? Andy McCluskey skomentował to w żartobliwy sposób:

Kto z nas jest martwy? Ty musisz być Lennonem, bo ja jestem McCartneyem.

Paul Humphreys natomiast dodał:

To jest dla nas bardzo pochlebne, bo są to dwaj najbardziej słynni kompozytorzy muzyki rozrywkowej. Nie wiem jednak, czy pasujemy do tej kategorii.

Artyści skupiają się wyłącznie na muzyce, tworzą ją dla własnej przyjemności i przy okazji nadal zadowalają fanów syntezatorów, którym ciągle jest mało nowej muzyki OMD.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.