03.11.2015 11:20

Oasis doczeka się filmu dokumentalnego

Legenda britpopu stanie się bohaterem dokumentu. Czego możemy się spodziewać po obrazie o słynnym rockowym rodzeństwie?

Oasis doczeka się filmu dokumentalnego
foto: EAST NEWS

Film dokumentalny dotyczący brytyjskiej kapeli przedstawi narodziny zespołu i jego wpływ na historię muzyki. Producentami obrazu będą reżyser Asif Kapadia odpowiedzialny za dokument o Amy Winehouse czy Mat Whitecross, który wyreżyserował wiele klipów Coldplay oraz film „Spike Island” ukazujący historię zdesperowanych nastolatków, którzy chcą trafić na legendarny koncert The Rolling Stones. Za produkcję filmu o Oasis będzie także odpowiedzialny James Gay Rees, który zaangażowany był w dokument o Amy.

Jak na razie nie jest znana ani nazwa filmu, ani data premiery. Więcej szczegółów poznamy w przyszłym tygodniu. Wytwórnia filmowa Independent przedstawi oficjalnie projekt między 4 a 11 listopada 2015 roku, zaś dyrektor Andrew Orr już teraz cieszy się z tych planów i chwali twórców, którzy zajmą się dokumentem:

"

Oasis to bez wątpliwości jeden z klasycznych rockowych brytyjskich zespołów, który sprzedał 70 milionów albumów na całym świecie i zdefiniował brzmienie całej epoki. Sercem kapeli jest Liam i Noel Gallagher, dwie świetne gwiazdy rock and rolla tego kraju, które kiedykolwiek się pojawiły. Wrażliwość i styl Mata zapewni perfekcyjne uzupełnienie tej opowieści o karierze jednego z najważniejszych rock and rollowych zespołów. "

Noel oraz Liam Gallagher nie skomentowali jak na razie tego projektu, ale twórcy dokumentu mają bezprecedensowy dostęp do zespołu oraz do archiwalnych nagrań, które nie ujrzały jak dotąd światła dziennego.

Film będzie opowiadał historię zespołu od powstania w 1991 roku. Trzy lata później kapela wydała swój pierwszy album „Definitely Maybe”, który stał się jednym z najszybciej sprzedających się debiutów w brytyjskiej historii muzyki. Już w 1999 roku kapela sprzedała 70 milionów albumów. Po 18 latach Noel opuścił zespół w 2009 roku, tuż po tym jak zespół odwołał koncert w Paryżu.

Liam Gallagher założył własną kapelą Beady Eye wraz z pozostałymi członkami Oasis, którą jednak rozwiązał w październiku 2014 roku. Natomiast Noel stworzył solowy projekt Noel Gallagher's High Flying Birds, w ramach którego wydał 2 marca 2015 roku album „Chasing Yesterday”. Ostatnio bracia doszli do porozumienia, a Noel chciałby nawet, by jego synowie stworzyli nowe Oasis.

Jesteście ciekawi, jak będzie wyglądać film dokumentalny o Oasis?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Oasis