Odnaleziono zdjęcia Nirvany promujące „Nevermind”

Marcin Krzysztof Wodynski
12.05.2015 10:38
Odnaleziono zdjęcia Nirvany promujące „Nevermind” Fot. Kirk Weddle / Austin Modern Rocks Gallery

Okładka albumu przedstawia niemowlę pływające w basenie i należy do najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Autor zdjęcia zrobił także sesję zespołowi. Zobaczcie jak muzycy Nirvany bawili się w wodzie...  

Początkowo zespół chciał, żeby okładka Nevermind przedstawiała podwodne narodziny, ale wytwórnia nie wydała na to zgody. Ostatecznie artyści zgodzili się na zdjęcie niemowlęcia płynącego za banknotem. Autorem okładki i fotografii promujących płytę jest Kirk Weddle

28 października 1991 spotkał się z muzykami i sfotografował ich w basenie. W efekcie powstało około 200 zdjęć, z których większość przeleżała w mieszkaniu Weddle'a przez ponad 20 lat. Po dwóch dekadach udostępnił je w internecie. Można je także kupić w wersji drukowanej z autografem autora na stronie Austin Modern Rocks Gallery.

Zobaczcie galerię Nirvany z sesji „Nevermind”:

Weddle wspomina, że zespół nie był w najlepszej formie podczas sesji. Muzycy Nirvany wrócili wtedy z trasy koncertowej. Byli wyczerpani, a współpraca z nimi nie należała do najłatwiejszych. 

Byliśmy umówieni na 10 rano, a basen znajdował się na dworze. Tego dnia było dość zimno. Warunki kompletnie nie sprzyjały robieniu sesji. Od razu było widać, że Kurt nie przepada za pływaniem. Spóźnił się o jakieś dwie godziny. Kiedy już przyszedł okazał się tak zmęczony, że zrobił sobie drzemkę na brzegu basenu. Przykryłem go szlafrokiem i zrobiłem mu kilka zdjęć. 

Niektóre fotografie z tej sesji zostały wykorzystane przy produkcji filmu dokumentalnego „Kurt Cobain: Montage of Heck”. Podczas jego powstawania odnaleziono wiele niepublikowanych materiałów związanych z liderem Nirvany. Część z nich zostanie wydana. Reżyser, Brett Morgen, zapowiedział już, że ukaże się płyta z domowymi nagraniami Kurta Cobaina.

Marcin Krzysztof Wodynski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.