04.10.2019 13:41

Odwołano koncert Vadera w Armenii. Serj Tankian z SOAD zabrał głos w sprawie

Metalowcy z grupy Vader musieli zmienić lokalizację swojego koncertu w Armenii ze względu na protesty. Wokalista System of a Down zareagował na sytuację.

Serj Tankian
foto: SPUTNIK/EAST NEWS

Organizatorzy koncertu grupy Vader w Armenii, Zhesht Events ogłosili niedawno, że z powodu gróźb i dezinformacji panującej w kraju, występ zespołu w Yerevan w State Puppet Theater się nie odbędzie. Impreza została zaplanowana na 4 października 2019 roku, jednak właściciele lokalizacji odwołali swój wkład w wydarzenie. Agencja eventowa wyjaśniła, że od ponad 10 lat próbuje prezentować społeczności różne alternatywne style muzyczne, które są opozycją dla popularnych gatunków. Podkreśliła, że udało jej się sprowadzić do kraju wielu reprezentantów rockowych i metalowych kapel. Firma jest również niezwykle szczęśliwa, że do listy dołączył polski Vader.

Zhesht Events opublikowała wpis na Facebooku, w którym wyjaśnia, że polska grupa wbrew temu, co się jej zarzuca, nie propaguje zła. Firma podkreśliła, że postać Szatana jest jedynie inspiracją Vadera i odzwierciedleniem buntu przeciwko niektórym panującym na świecie standardom. Teksty Vadera równie często są oparte na twórczości Lovecrafta czy faktach historycznych, a odwołanie koncertu jest bezpodstawne.

"

Muzyka rockowa od początku kultywowała ducha buntu, dlatego była oskarżana - od czasów Beatlesów do dziś. Prześladowanie dotyczyło Black Sabbath i Tony'ego Iommiego, którego wkład w pomoc Armenii po jednym z trzęsień ziemi był nieoceniony. Równie źle mówi się tutaj też o System of a Down, który od lat walczy o międzynarodowe uznanie za fakt ludobójstwa Ormian. "

Serj Tankian skomentował odwołany koncert Vadera w Armenii

Zhesht Events pokreśliła również, jak ważne jest sprzeciwianie się takim sytuacjom. Firma zaapelowała o wsparcie dla muzyki rockowej i metalowej w Armenii, która przez podobne sprzeciwy nie może się tu rozwijać.

"

Puppet Theater to ulubione miejsce fanów rocka i metalu w Armenii. Ma również najlepsze warunki do organizacji profesjonalnych koncertów muzyki ekstremalnej dzięki pięknej scenie, sprzętowi i oświetleniu. Warto też podkreślić, że wydarzenie było zamknięte, skierowane tylko do zainteresowanych oraz dostępne od 18. roku życia i nie miało na celu nikogo urazić.

Armenia jest świeckim krajem, w którym obywatele powinni mieć prawo słychać ulubionej muzyki. W Armenii zespołu i artyści reprezentujący różne kierunki sztuki powinni mieć swobodę tworzenia, bez obawy o cenzurę. Apelujemy o wsparcie dla rozwoju muzyki alternatywnej w Armenii. Bez względu na to czy słuchasz rocka, popu, metalu czy techno, bądź tolerancyjny wobec preferencji innych. "

System of a Down
System of a Down
Przeczytaj także System of a Down zagra w Polsce w 2020 roku

Na wpis zareagował między innymi Serj Tankian z System of a Down. Muzyk ze względu na swoje pochodzenie interesuje się losem Ormian i również przeciwstawia cenzurze:

"

To ważne, żeby nie dać się zwieść dezinformacji, zwłaszcza jeśli chodzi o sztukę. Poniżej wrzucam post organizatorów koncertów w Armenii, którzy zostali źle potraktowani za sprowadzenie do kraju metalowego zespołu Vader. Najprawdopodobniej armeńscy ewangeliści z Charolette szerzą kłamstwa i dezinformację, żeby sabotować artystyczny rozwój Armenii. Nazywali satanistami już zarówno mnie, jak i fanów System of a Down. Ludzkość musi być bardziej oświecona i mądrzejsza. Wspierajmy artystyczną ekspresję bez względu na miejsce. "

Ostatecznie koncert Vadera odbędzie się. Został przeniesiony do klubu Poligraf, który zaoferował klubowi gościnę. 

Zobacz też: Trasa Legendy Metalu: Kat & Roman Kostrzewski, Acid Drinkers, Vader i Quo Vadis [ZDJECIA] 

Tagi: Rock News Serj Tankian Vader