Ogromne straty branży muzycznej z powodu koronawirusa. Znamy statystyki

12.03.2020 16:25
Ogromne straty branży muzycznej z powodu koronawirusa. Znamy statystyki Fot. shutterstock.com/

Koronawirus to ogromny cios przede wszystkim dla branży rozrywkowej. Na całym świecie mnożą się odwołane koncerty, a akcje firm drastycznie spadają.

O tym, że na koronawirusowej panice można nieźle zarobić przekonali się między innymi sprzedawcy na Allegro czy OLX, którzy znacznie podnieśli ceny maseczek ochronnych czy też żeli dezynfekujących ze względu na ogromne zainteresowanie. Praktyki ukrócił premier, który zakazał sprzedaży takich artykułów platformom internetowym. W ostatnich dniach internet zalały też zdjęcia pustych półek w supermarketach. Klienci wykupują głównie ryż, makaron, papier toaletowy oraz mydła i inne środki higieny. Jednak zdecydowana większość obszarów gospodarki odnotowuje lub odnotuje w przyszłości znaczące straty.

Straty branży muzycznej z powodu koronawirusa są ogromne

W tym branża muzyczna. Imprezy masowe ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zostały bez wyjątków odwołane przez premiera. Chociaż mniejsze wydarzenia kulturalne jak małe spotkania autorskie, kameralne koncerty czy seanse w niewielkich kinach studyjnych nie zostały zabronione, brakuje na nie chętnych. Ponadto w wyniku pierwszego przypadku śmiertelnego i wzrastającej w Polsce liczbie chorych, środki ostrożności są zaostrzane. Media apelują o zostawanie w domu, zamknięto szkoły, kina, apteki będą obsługiwały klientów przez okienka używane do pracy w nocy, przestaną funkcjonować też niektóre instytucje i urzędy. Jednak branża muzyczna ucierpi ze względu na  koronawirusa wyjątkowo, koncertów w przeciwieństwie do zakupów czy załatwiania spraw urzędowych nie można przeprowadzić online.

Przeczytaj także

Jak donosi Billboard, ceny akcji agencji koncertowych i innych firm związanych z występami na żywo, po wybuchu epidemii koronawirusa drastycznie spadły. Największe imprezy muzyczne jak Coachella czy SXSW zostały przełożone lub odwołane, co również mnoży straty.

Akcje Live Nation spadły 11 marca o 16,6% na giełdzie w Nowym Yorku. 12 lutego akcja firmy kosztowała przesżło 74 dolary, obecnie nieco ponad 42.

Madison Square Garden Company, właściciele legendarnego miejsca koncertowego w Nowym Yorku, a także Radio City Music Hall spadła w statystykach giełdowych o 9,5%. Międzynarodowy promotor oraz firma dystrybuująca bilety CTS Eventim zanotowała spadek o 6.5%.

W ostatnich tygodniach swoje trasy koncertowe na całym świecie odwołały największe światowe gwiazdy jak Green Day, Pearl Jam, My Chemical Romance, Madonna i Foals.

Zobacz też: Minister zdrowia zaapelował, żeby nie chodzić na zakupy 

Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.