05.09.2016 09:44

Opeth w singlu inspirowanym Jethro Tull

Grupa Mikaela Akerfeldta przedstawiła drugi singiel z nadchodzącego krążka „Sorceress”. Posłuchajcie „Will O The Wisp”.

Opeth w singlu inspirowanym Jethro Tull
foto: materiały prasowe

Następca „Pale Communion” trafi na rynek już 30 września 2016 roku. Będzie to pierwszy owoc współpracy Szwedów z wytwórnią Nuclear Blast. „Sorceress” powstawał w walijskim studiu Rockfield, gdzie wcześniej nagrywały m.in. takie zespoły jak Black Sabbath, Oasis, Motorhead czy Queen.

O nowym albumie wiemy już w zasadzie wszystko: znamy jego okładkę, tracklistę, a nawet słyszeliśmy już utwór tytułowy. Teraz przyszła pora na kolejny singiel, inspirowany twórczością Jethro Tull „Will O The Wisp”. Kawałek, będący wyrazem bardziej akustycznego oblicza Opeth, doczekał się lyric video, które obejrzycie poniżej.

Twórczość szwedzkiej formacji stanowiła na przestrzeni lat efekt inspiracji czerpanej z najróżniejszych źródeł, nie ma się więc co dziwić, że tym razem sięgnęła ona do kawałków zespołu Iana Andersona. Mikael Akerfeldt nie kryje zresztą, że w przypadku nowego singla był zapatrzony w konkretny fragment płyty „Stormwatch” z 1979 roku.

"

Ten utwór został bezpośrednio zainspirowany przez „Dun Ringill” Jethro Tull. Marzył mi się kawałek z wyjątkowo wysoko umieszczonym kapodasterem, więc zdecydowałem się na aż piąty próg. Dzięki temu osiągnąłem takie migoczące brzmienie. Chciałem tylko prostej, chwytliwej melodii wokalnej. Ma w sobie coś pozytywnego, ale tekst jest naprawdę mroczny. "

Muzyk zdradził, że jest bardzo zadowolony z tego nagrania i uważa je za po prostu piękną piosenkę. Zgadzałoby się to z jego wcześniejszymi deklaracjami, według których „Sorceress” to obecnie jego ulubione dzieło w dyskografii Opeth, które łączy ciężkie i spokojne momenty, a także progresję z bardziej zachowawczymi fragmentami.

Poniżej znajdziecie okładkę i spis utworów, które znajdą się na 12. albumie Szwedów.

Tracklista:

 1. Persephone
 2. Sorceress
 3. The Wilde Flowers
 4. Will O The Wisp
 5. Chrysalis
 6. Sorceress 2
 7. The Seventh Sojourn
 8. Strange Brew
 9. A Fleeting Glance
 10. Era
 11. Persephone (Slight Return)
opethsorce

Jak Wam się podoba nowy kawałek Opeth?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Opeth