06.11.2017 11:26

Oskarżony o gwałt lider Crystal Castles pozywa Alice Glass

Była wokalistka Crystal Castles zarzuca Ethanowi Katzowi znęcanie się i molestowanie seksualne. Lider zespołu już rozpoczął przeciwko niej kroki prawne.

Oskarżony o gwałt lider Crystal Castles pozywa Alice Glass
foto: MCMULLAN CO/SIPA/EAST NEWS

Kanadyjski Crystal Castles to jeden z najpopularniejszych zespołów z kręgu electropunka i synthpopu. Zyskał uznanie fanów bardzo ekspresyjnymi i energetycznymi koncertami, o czym mogliśmy przekonać się podczas Open’er Festival 2013. Duet w składzie Alice Glass-Ethan Kath nagrał trzy albumy studyjne bez tytułu z lat 2008, 2010 i 2012. Jego najsłynniejszym utworem jest singiel „Not In Love” z udziałem Roberta Smitha z The Cure.

Alice była wokalistką Crystal Castles od jego powstania w 2003 roku do 2014, kiedy opuściła zespół, tłumacząc się „wieloma powodami profesjonalnymi, jak i osobistymi”, które uniemożliwiły jej dalszą pracę z Kathem.

W październiku 2017 Glass wyjawiła prawdziwe powody opuszczenia grupy. W długim oświadczeniu na swojej stronie internetowej wyjawiła, że Ethan, czyli tak naprawdę Claudio Palmieri, przez wiele lat znęcał się nad nią fizycznie, terroryzował psychicznie, manipulował, a także wykorzystywał seksualnie. Alice przyznała, że muzyk niejednokrotnie dopuścił się na niej gwałtu, m.in. gdy miała 15 lat.

"

Claudio manipulował mną. Odkrył moje słabości i wykorzystywał je. W ciągu kilku miesięcy dawał mi narkotyki i alkohol i uprawiał ze mną seks w opuszczonym pokoju w apartamencie, którym zarządzał. Nie zawsze działo się to za moją zgodą.

Trzymał mnie nad schodami i groził, że mnie zrzuci na dół. Złapał za ramiona i rzucił o beton. Zrobił zdjęcia moich siniaków i wrzucił do Internetu. Próbowałam odejść, ale przysiągł, że to nigdy się nie zdarzy, że nigdy już nie będzie się nade mną znęcał fizycznie. Za to znęcał się psychicznie i emocjonalnie. "

Kath odpowiedział na zarzuty stawiane mu przez byłą partnerkę. Nie przyznaje się do nich. Stwierdził, że oskarżenia spowodowały jego „cierpienie emocjonalne”.

"

Jestem rozwścieczony i zraniony ostatnimi wypowiedziami Alice na mój temat i o naszym wcześniejszym związku. Jej historia to czysta fikcja. "

Muzyk uważa, że wypowiedzi Glass są próbą:

"

…zrujnowania mojego dobrego imienia i reputacji w przemyśle muzycznym, zniszczenia Crystal Castles i podreperowania jej własnej kariery.

Alice i ja długi czas byliśmy związani, zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Gdy nagle opuściła Crystal Castles, by uporać się z problemami ze swoim zdrowiem psychicznym i nadużywaniem używek, w pełni ją wspierałem. Będę kontynuował wspieranie jej w walce o wyzdrowienie, ale nie mogę popierać szantażu, fałszywych zeznań i oskarżeń, wydanych po tym, jak zespół odniósł sukces bez niej. "

Po opublikowaniu przez Alice oskarżenia Crystal Castles, którego wokalistką jest obecnie Edith Frances, odwołał zaplanowane koncerty w Ameryce Północnej. Umowę z zespołem zerwały firma menedżerska C3 oraz agencja bookingowa Paradigm. Straty, jakie poniósł z tego tytułu zespół Kath ocenia na 300 tysięcy dolarów. Lider Crystal Castles skierował do sądu pozew o zniesławienie przez Alice Glass. Prawni przedstawiciele wokalistki nie odnieśli się na razie do sprawy.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Crystal Castles