„Ostateczny” cover „Smells Like Teen Spirit” Nirvany

Jakub Gańko
19.02.2016 13:56
„Ostateczny” cover „Smells Like Teen Spirit” Nirvany Fot. kadr z wideo

Po jego usłyszeniu nie będziesz już potrzebował żadnych innych wersji. Jak brzmi utwór Kurta Cobaina sklejony w całości z różnych występów innych wykonawców?

„Smells Like Teen Spirit” to oczywiście największy przebój Nirvany, nazywany wręcz hymnem całego pokolenia, i jako taki doczekał się niezliczonych interpretacji innych artystów. Słyszeliśmy go już nawet w wykonaniu bez instrumentów, czy też zagrany z użyciem... łopaty. Prawdopodobnie niewiele już można powiedzieć w temacie ogrania na nowo tego szlagieru - przyszła więc kolej na kolejny krok.

Bo skoro mamy już tyle wersji utworu otwierającego płytę „Nevermind”, to czemu nie zmontować go na nowo wyłącznie z fragmentów coverów innych artystów? Na taki właśnie szalony pomysł wpadł YouTuber z kanału TheAxlErmin. Dzięki umiejętnemu montażowi udało mu się odrestaurować cały przebój Kurta Cobaina ze zmieniających się w odpowiednim momencie interpretacji najprzeróżniejszych wykonawców.

I poprzez „najprzeróżniejszych” rozumiemy tu naprawdę szerokie spektrum stylistyczne. Parodystyczne wygłupy Ala Yankovica zmieniają się zaraz w patetyczny śpiew całego chóru. Cover naszego ulubieńca, Leo Moracchioliego, przeplata wykonanie Tori Amos czy fragmenty filmu „Piotruś. Wyprawa do Nibylandii”. Sami widzicie, że zróżnicowano to jak tylko się dało.

A jak wszystkie te covery brzmią razem ze sobą? Zaskakująco spójnie, zobaczcie sami:

Kurt Cobain zdradził niegdyś, że wyobrażał sobie teledysk do swojego kawałka zupełnie inaczej niż jego reżyser, Samuel Bayer. Z pewnością jego autorska wizja również należała do ostro odjechanych, ale takiego zestawienia cudzych coverów na pewno nie przewidział.

Mimo to „Smells Like Teen Spirit” do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych utworów wszech czasów, a według pewnego analityka nawet tym jednym jedynym i ponadczasowym. Liczba cudzych interpretacji tylko by ten fakt potwierdzała, choć naszym skromnym zdaniem nic i tak nie pobije nigdy oryginału.

A jakie jest Wasze ulubione wykonanie „Smells Like Teen Spirit”?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.