05.02.2019 16:43

Oświadczenie Lombardu i Ostrowskiej w sprawie procesu: Przestańcie podsycać żar konfliktu

Małgorzata Ostrowska sądzi się z liderem Lombardu i muzycy postanowili opublikować oświadczenie, w którym wyjaśnili całą sprawę.

Małgorzata Ostrowska
foto: Adam STASKIEWICZ/East News

Małgorzata Ostrowska odeszła z Lombardu w 1999 roku i lider zespołu, Grzegorz Stróżniak, rozpoczął współpracę z wokalistką Martą Cugier. Okazuje się, że Ostrowska nie mogła wykonywać piosenek Lombardu i w 2018 roku pojawiły się informacje o tym, że rozpoczął się proces, którego powodem jest właśnie wokalistka. Ostrowska chce przywrócić część praw autorskich do 21 piosenek Lombardu, do których stworzyła teksty. Napisała ona słowa m.in. do utworów "Gołębi Puch", "Adriatyk ocean gorący", "Mam dość" czy "Tyle masek nas dzieli".

Lombard i Ostrowska wydali oświadczenie w sprawie procesu

Grzegorz Stróżniak miał zgłosić do ZAiKS-u wpis, że Ostrowska za każdym razem, gdy chce nagrać występ czy wydać krążek z piosenkami Lombardu, musi otrzymać od niego zgodę. Okazało się, że nie jest to jednak takie proste i w konsekwencji wokalistka często nie mogła wykonywać utworów Lombardu. W mediach pojawiło się sporo informacji na temat konfliktu między artystami m.in. zaczęto spekulować, że spór ma charakter polityczny.

„Przeżyj to sam” grupy Lombard wykorzystany przez Komitet Obrony Demokracji
„Przeżyj to sam” grupy Lombard wykorzystany przez Komitet Obrony Demokracji
Przeczytaj także „Przeżyj to sam” grupy Lombard wykorzystany przez Komitet Obrony Demokracji

4 lutego 2019 na oficjalnych profilach na Facebooku Lombardu i Małgorzaty Ostrowskiej pojawiło się oświadczenie podpisane zarówno przez Ostrowską, jak również Grzegorza Stróżniaka, Martę Cugier oraz ich prawników. Artyści postanowili sprostować sprawę i wyjaśnić, że są na dobrej drodze, by zakończyć konflikt:

"

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami w mediach o toczącym się procesie z powództwa Małgorzaty Ostrowskiej - byłej wokalistki zespołu Lombard i autorki tekstów do 21 z ponad 100 utworów z repertuaru zespołu, przeciw Grzegorzowi Stróżniakowi, liderowi, wokaliście, klawiszowcowi i kompozytorowi zespołu Lombard, informujemy iż proces ten ma charakter techniczny i dotyczy jedynie przywrócenia wyłączonych w 2009 r. przez Grzegorza Stróżniaka części praw autorskich do tych 21 utworów spod Zarządu ZAiKS. Utwory te należą do repertuaru zespołu Lombard. Wszelkie doniesienia medialne jakoby proces ten miał inny charakter, tym bardziej polityczny, są nieprawdziwe i niepotrzebnie nakręcają spiralę złych emocji wokół artystów. "

Artyści wraz z prawnikami postanowili metodą małych kroków ustalić zbiór reguł, którymi będą się kierować:

"

W związku z wystąpieniem okoliczności umożliwiających znalezienie drogi do zakończenia wieloletniego sporu w sposób polubowny, strony postanowiły rozpocząć rozmowy, aby sobie wszystkie wątpliwości wyjaśnić i zrozumieć się wzajemnie z szacunku do przeszłości i wspólnych dokonań oraz dla dobra muzyki, która stoi na pierwszym miejscu. "

Konflikt dzięki staraniom obu stron ma szansę się zakończyć i muzycy proszą, aby nie podsycać "żaru konfliktu".

Przeczytajcie całe oświadczenie:

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Lombard