02.12.2014 13:43

PJ Harvey wyda… tomik poezji

To będzie debiut angielskiej wokalistki. Kiedy możemy spodziewać się nowego wydawnictwa Polly Jean?

PJ Harvey wyda… tomik poezji
foto: pjharvey.net

Trochę trzeba będzie poczekać, bo aż do października 2015 roku, ale chyba warto… Dzieło powstało w kolaboracji z fotografem i filmowcem, Seamusem Murphym. To ten sam człowiek, który nakręcił 12 teledysków do piosenek z poprzedniego albumu wokalistki, „Let England Shake”, który ukazał się w 2011 roku. Nazwanie wydawnictwa po prostu tomikiem poezji jest zniewagą… Będzie to 244-stronicowy album zawierający zdjęcia i wiersze zatytułowany „The Hollow of the Hand”. Co jest jego tematem przewodnim?

Polly Jean i Seamus od trzech lat jeździli między innymi do Kosowa i Afganistanu, by zapoznać się z tamtejszą kulturą, która od zawsze robiła na nich wrażenie. Dla Harvey jest to bardzo ważny projekt.

"

Zależało mi na zdobyciu informacji z pierwszej ręki, by opisać to, co chciałam. Chciałam wdychać powietrze, poczuć ziemię i poznać ludzi, którzy pochodzą z krajów, którymi jestem zafascynowana. Mój przyjaciel Seamus Murphy i ja zdecydowaliśmy się na rozrośnięcie tego projektu. Ja chciałabym zebrać słowa, on chciałby zebrać obrazy podążając za naszymi instynktami, które podpowiedzą nam, w którą stronę mamy się udać. "

Jak to wszystko się zaczęło według Murphy’ego?

"

Polly jest pisarką, która uwielbia zdjęcia, a ja jestem fotografem, który kocha słowa. Zapytała mnie, czy chciałbym zrobić trochę zdjęć i filmów na jej ostatnią płytę, „Let England Shake”. Byłem zaintrygowany i przygoda się rozpoczęła, aktualnie znajdując inną formę – książkę. To jest nasze spojrzenie na dom i świat. "

Na tej stronie internetowej posłuchacie jak brzmi wiersz „The Guest Room”, który znajdzie się na przyszłorocznym wydawnictwie PJ Harvey, w wykonaniu autorki!

„The Guest Room”

One gray dove circles the ruins.

A jet heads to the base.

A boy sings to the bird.

He carries a blue gas cannister.

Where shall I go?

I have no home.

I had a place but guests came

and they remained.

Where shall I go?

He leads us through the village.

One cockerel. A pile of shoes

outside a curtained door.

We sit on orange cushions.

Children bring us tea and bread.

I wish we had brought gifts.

I hope we know when to leave.

A co z muzyką? Jakiś czas temu PJ Harvey postanowiła stworzyć i udostępnić cover piosenki swojego byłego chłopaka Nicka Cave'a, „Red Right Hand”.

Magda Słomka
Tagi: Rock News PJ Harvey