23.05.2018 12:12

Parliament George’a Clintona wydał pierwszy album od 38 lat

Legendarny zespół łączący funka, psychodelię i rocka po prawie czterech dekadach powrócił z nową muzyką na albumie „Medicaid Fraud Dogg”.

Parliament George’a Clintona wydał pierwszy album od 38 lat
foto: Gonzales Photo/Tord Litleskare Gonzales Photo/Avalon/REPORTER/EAST NEWS

Nazwę Parliament zna każdy, kto choć trochę miał do czynienia z muzyką funk. Zespół, czy raczej muzyczny kolektyw z Plainfield w stanie New Jersey powstał w 1968 roku jako jeden z dwóch równolegle prowadzonych projektów wokalisty i producenta, George’a Clintona. W skład zarówno Parliamentu, jak i siostrzanej grupy Funkadelic wchodzi kilkudziesięciu (!) muzyków.

22 maja 2018 ukazał się dziesiąty studyjny album Parliamentu, zatytułowany „Medicaid Fraud Dogg”. To pierwsza płyta formacji od czasów „Trombipulation” z 1980. Na krążku słyszymy całą plejadę znakomitych muzyków funkowych i jazzowych, takich jak Fred Wesley, Pee Wee Ellis, Greg Thomas i Benny Cowan. Album zapowiadał singiel „I’m Gon Make U Sick O’Me” z udziałem rapera Scarface i wokalisty Mudbone.

Parliament „Medicaid Fraud Dogg” – tracklista

 1. Medicated Creep
 2. Psychotropic
 3. 69
 4. Backwoods
 5. Oil Jones
 6. Proof Is In The Pudding
 7. I’m Gon Make U Sick O’Me f. Scarface & Mudbone
 8.  Antisocial Media
 9. All In
 10. On Fire
 11. Loodie Poo Da Pimp
 12. Mama Told Me
 13. Set Trip
 14. Kool Aid
 15. DaDa
 16. Pain Management
 17. Riddle Me This
 18. No Mos
 19. Ya Habit
 20. Higher
 21. Medicaid Fraud Dogg
 22. Insurance Man
 23. Type Two

Parliament Funkadelic

Zespoły Parliament i Funkadelic, które czasem występowały w tym samym składzie jako jedna grupa Parliament Funkadelic są najważniejszymi wykonawcami w historii muzyki funk. Formacje Clintona wywarły ogromny wpływ na ten gatunek i inspirowały wielu artystów rockowych, którzy do swojej muzyki włączali elementy funky. Na Clintona powoływali się między innymi Red Hot Chili Peppers i Mr. Bungle Mike'a Pattona.

George Clinton & Parliament Funkadelic - koncert w Polsce

77-letni Clinton zapowiedział, że w 2019 zrezygnuje z koncertowania. W tym roku zagra prawdopodobnie swój ostatni koncert w Polsce. Wystąpi ze swoimi zespołami 29 czerwca 2018 w ramach festiwalu Inne Brzmienia Art'n'Music Festival 2018 w Lublinie.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News