13.12.2017 10:18

Pat DiNizio, wokalista The Smithereens nie żyje

Frontman znanego amerykańskiego zespołu alternatywnego rocka zmarł 12 grudnia 2017 w wieku 62 lat.

Pat DiNizio, wokalista The Smithereens nie żyje
foto: kadr z wideo

The Smithereens powstał w 1980 roku w Carteret w New Jersey. Jego muzyka określana jest jako rock alternatywny, college rock, power pop, a nawet hard rock.

Zespół należy do najważniejszych niezależnych wykonawców w USA, gdzie cieszy się kultowym statusem. Najsłynniejszym dokonaniem grupy był debiutancki album „Especially For You” z 1986 roku, z przebojem „Blood And Roses”.

Urodzony w 1955 Paul DiNizio był w składzie grupy od samego początku. Od 1997 działał też solo – wydał 5 albumów studyjnych. Duży rozgłos przyniosła jego solowa trasa z 2001 roku pod hasłem „Living Room Tour” – artysta na prośbę fanów występował… w ich prywatnych domach. Rok wcześniej kandydował do amerykańskiego Senatu z ramienia Reform Party. Nie udało mu się zdobyć mandatu, ale otrzymał ponad 19 tysięcy głosów.

O śmierci DiNizio poinformował The Smithereens na swoim Facebooku.

Nie jest na razie znana przyczyna zgonu muzyka. Wiadomo, że w ostatnich latach miał problemy zdrowotne. Po wypadku w 2015 stracił czucie w prawej ręce. Pomimo tego The Smithereens pozostał aktywnym zespołem koncertowym, choć planowane jesienią 2017 koncerty zostały odwołane z powodu złego stanu zdrowia Pata DiNizio.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News