Paul McCartney: Całe życie Lennona było wołaniem o pomoc

Aleksandra Degórska
13.11.2015 15:15
Paul McCartney: Całe życie Lennona było wołaniem o pomoc Fot. John G. Zimmerman Archive/Courtesy Everett Collection/EAST NEWS

Muzyk zdradził szczegóły dotyczące tworzenia największych przebojów The Beatles. Jaka historia kryje się za utworem „Help!”?

Cofamy się do 1965 roku. To był ciężki okres w życiu Johna Lennona ze względu na nieszczęśliwe małżeństwo. Również uzależnienie dawało mu się we znaki.

McCartney, który często zdradza szczegóły dotyczące The Beatles, przybliżył fakty związane z tworzeniem tytułowego utworu z albumu „Help!”, który był ścieżką dźwiękową ich filmu o tym samym tytule:

Pojawiłem się na sesji w domu Johna i miałem możliwość dodać drugi głos. Ten utwór zrobiliśmy dosyć szybko. Wyszliśmy ze studia i zaśpiewaliśmy go ówczesnej żonie Johna - Cynthii i zaprzyjaźnionej dziennikarce Maureen Cleave. Byliśmy zadowoleni z efektu.

Sam Lennon na pytanie o przesłanie tej piosenki odpowiadał:

Byłem gruby, miałem depresję i wołałem o pomoc.

McCartney przyznał, że Lennon nie miał na myśli swojego ówczesnego stanu, ale to, jak się czuł dużo wcześniej. Jednakże podkreśla on również, że inspiracją dla Lennona podczas tworzenia utworu „Help!” były jego lęki oraz poszukiwanie otuchy:

Patrząc wstecz trzeba stwierdzić, że John całe życie szukał pomocy. Zawsze miał paranoję, że ludzie z jego otoczenia umierają: jego ojciec opuścił dom, gdy miał 3 lata, wujek, z którym mieszkał, zmarł nieco później, następnie odeszła jego matka. Życie Johna było wołaniem o pomoc.

Wątek rodziny Lennona ponownie pojawia się przy tworzeniu kompozycji „Hey Jude”, bowiem za inspirację dla McCartneya posłużył 5-letni wówczas syn Johna - Julian:

Akurat odwiedziłem Johna, gdy rozwiódł się z Cynthią. Ponieważ dobrze dogadywałem się z Julianem, przyszedł mi do głowy zwrot: „Hey Jules, nie pogarszaj tego. Jest to utwór pełen nadziei.

Z czasem powstała idea, by Juliana przemianować na Jude, z którą wiąże się już osobna historia:

Usłyszałem to imię w musicalu Carousel, pomyślałem: Jude umarł, czy coś takiego. Nie zdawałem sobie sprawy, że Jude oznacza w języku niemieckim Żyd. To spowodowało pewne zamieszanie.

Tymczasem największe hity, które pojawiły się swego czasu na składance „1”, teraz otrzymały znakomitą oprawę wizualną.

6 listopada 2015 roku ukazała się bowiem kompilacja „1” w specjalnej wersji wzbogaconej o odrestaurowane klipy oraz dotychczasowe nieopublikowane wideo do każdego utworu.

Zobaczcie zwiastun, w którym pokazano pracę restauratorów:

W 2015 roku przypadły 75. urodziny Johna Lennona. Z tej okazji Yoko Ono postanowiła utworzyć gigantyczną pacyfkę, by uczcić tę okrągłą rocznicę. Ostatnio artystka również zdradziła, że Lennon myślał o kontaktach z mężczyznami, ale jednak na to się ostatecznie nie zdecydował.

Choć muzyk zmarł 35 lat temu jego legenda nadal jest żywa.  

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.