25.08.2015 11:44

Paul McCartney: Po śmierci Lennona bałem się o własne życie

W grudniu 2015 roku minie 35 lat od zamordowania legendarnego muzyka. Co nowego o tamtych wydarzeniach mówi były basista The Beatles? 

Paul McCartney: Po śmierci Lennona bałem się o własne życie
foto: Facebook.com/PaulMcCartney

W jednym z ostatnich wywiadów założyciel zespołu Wings przyznał, że przez długi czas nie czuł się pewnie po śmierci swojego kolegi z zespołu. John Lennon został zastrzelony pod swoim domem w Nowym Jorku przez Marka Davida Chapmana, 8 grudnia 1980 roku.

Mężczyzna oddał łącznie pięć strzałów, z których cztery trafiły w Anglika. Mimo reanimacji w szpitalu Lennon zmarł, a Chapman został uznany za niebezpiecznego i niepoczytalnego. Na pogrzebie zgromadziło się ok. 100 tysięcy osób, którzy chcieli uczcić muzyka.

Po śmierci Lennona

McCartney dodał jednak, że mimo obaw o swoje życie, jego dom w Południowej Anglii w środku lasu wciąż pozostawał niechroniony. Dlatego muzyk był przerażony, kiedy zobaczył kilku uzbrojonych mężczyzn, idących w kierunku jego posiadłości.

"

Kilka dni po śmierci Lennona siedzieliśmy w swoim domu. Mieliśmy niskie ogrodzenie z siatki, głównie po to, żeby chronić kury przed lisami. Byłem świadomy zagrożenia i nagle przez okno zauważyłem kogoś z bronią, czymś w stylu karabinu maszynowego. A potem okazało się, że idzie za nim cały patrol. Nie wiedziałem, co się dzieje! "

Paul McCartney nie pamięta, czy zadzwonił wtedy po policję, ale ostatecznie okazało się, że były to ćwiczenia, które przeprowadzało wojsko.

W wywiadzie dla Esquire Magazine z lipca 2015 roku przyznał, że czuł się bardzo sfrustrowany faktem, że śmierć Johna Lennona zmieniła sposób, w jaki fani postrzegali pozostałych Beatlesów.

"

Jako Beatlesi wszyscy byliśmy równi. A teraz jedynie John jest męczennikiem. W końcu zacząłem się denerwować, bo ludzie mówili, że to Lennon był 'prawdziwym Beatlesem'. Zaczęli go wywyższać i traktować niemalże jak Jamesa Deana. "

W grudniu 2014 roku McCartney wspominał, że śmierć Lennona była dla niego ogromnym szokiem i przez wiele dni nie mógł zaakceptować tego faktu. 

Justyna Kierzkowska
Tagi: Rock News Paul McCartney The Beatles