22.06.2018 15:45

Paul Simon ogłosił miejsce swojego ostatniego koncertu. Gdzie będzie można zobaczyć muzyka?

Założyciel duetu „Simon and Garfunkel” jest obecnie w trakcie pożegnalnego tournee. Finałowy występ odbędzie się w Nowym Jorku.

Paul Simon
foto: kadr z wideo PaulSimonVEVO Paul Simon - „Still Crazy After All These Years (from The Concert in Hyde)"

W lutym 2018 roku amerykański muzyk Paul Simon postanowił zakończyć trwającą ponad 50 lat karierę serią koncertów. Trasa pod nazwą „Homeward Bound – The Farewell Tour” rozpoczęła się 16 maja 2018 roku w Vancouver, jednak jej zasięg regularnie rozrastał się o kolejne miasta w Stanach Zjednoczonych i Europie. 20 czerwca 2018 roku podano listę miejsc, które muzyk odwiedzi jako ostatnie.                                      

Koniec kariery Paula Simona

5 lutego 2018 roku artysta publicznie ogłosił koniec kariery scenicznej. W opublikowanym w mediach społecznościowych oraz na oficjalnej stronie internetowej oświadczeniu, Simon tłumaczył fanom powody swojej decyzji. Wymienił wśród nich między innymi niedawną śmierć wiodącego gitarzysty jego zespołu oraz chęć spędzenia większej ilości czasu z rodziną.

"

Zawsze zastanawiałem się co będę czuł, jak to będzie, gdy zacznę rozważać zakończenie mojej kariery. Teraz już wiem, to trochę niepokojące, trochę ekscytujące i trochę odprężające "

Pożegnalny koncert w Nowym Jorku

Występ, którym Paul Simon zakończy trwającą ponad 50 lat karierę odbędzie się 22 września 2018 roku w nowojorskim Flushing Meadows Corona Park w dzielnicy Queens. Muzyk wychował się w Nowym Jorku, więc od początku było pewne, że to właśnie tam będzie chciał pożegnać się ze sceną.

Jego fani przypuszczali jednak, że po raz ostatni zagra w słynnym Central Parku. Ich zdaniem byłoby to sentymentalne nawiązanie do 1981 roku. Wtedy to miał miejsce specjalny koncert duetu Simon and Garfunkel. Stanowił on zarazem pierwsze sceniczne spotkanie muzyków od czasu zakończenia współpracy w 1970 roku i przyciągnął w sumie pół miliona widzów.

Simon zdecydował się jednak na wybór miejsca położonego nieopodal jego rodzinnego domu, do którego nawiązywał nawet w swojej twórczości. W wydanym w 1972 roku utworze „Me And Julio Down By The Schoolyard” śpiewa: „Do widzenia Rosie, Królowo Corony”.

Dorobek muzyczny Paula Simona

Simon rozpoczął karierę w 1957 roku. Wtedy zaczął współpracę z poznanym w tej samej szkole Artem Garfunkelem. Jako duet panowie nagrali wiele docenionych przez krytyków i słuchaczy albumów, w tym „Bridge Over Troubled Water”, „Parsley, Sage, Rosemary and Thyme” oraz „Bookends”. Byli również odpowiedzialni za ścieżkę dźwiękową do filmu „Absolwent” z Dustinem Hoffmanem. Stąd też pochodzi jeden z ich największych przebojów „Sound Of Silence”.

Graceland

Po rozpadzie Simon and Garfunkel artysta kontynuował karierę jako solista. Nagrał 16 albumów studyjnych, najsłynniejszy z nich „Graceland” w 1986 roku otrzymał Nagrodę Grammy za płytę roku. Przez lata kariery Simon zasłynął melodiami inspirowanymi muzyką folkową i etniczną oraz niezwykle poetyckimi tekstami. W 1990 roku wraz z Garfunkelem został wprowadzony do Rock And Roll Hall Of Fame.

Koncerty Simona w Europie

Niestety pożegnalne tournee Paula Simona ominie Polskę. W Europie jego koncerty odbędą w czerwcu i lipcu 2018 roku. Artysta zagra m.in. w Sztokholmie, Amsterdamie, Kopenhadze, Londynie i Oslo.  Jak zapowiedział muzyk, po zakończeniu trasy może okazjonalnie pojawiać się na scenie na przykład po to, by wesprzeć swoją obecnością wydarzenia związane z ochroną środowiska.

Olga Konarzycka
Tagi: Newsy Paul Simon