02.11.2015 14:37

Paweł Kukiz pozwał zespół Piersi

Niegdyś gwiazda sceny, dziś już skupiony na innej karierze, tej politycznej. Jednak Paweł Kukiz nie pozostaje obojętny na poczynania byłych kolegów z zespołu... wytaczając im proces sądowy.

Paweł Kukiz pozwał zespół Piersi
foto: ons.pl

Krążek o tytule „Płyta jarmarczno - rockowa” sygnowany nazwą Piersi wciąż nie doczekał się swojej premiery. Powodem tego nie są problemy z dystrybutorem, czy też brak skończonego miksu lub też materiału. Były wokalista grupy, Paweł Kukiz, na dzień przed wydaniem albumu kapeli wniósł do sądu sprawę o prawo do nazwy Piersi.

Muzycy są pełni rozrzewnienia i przypominają, że jeszcze w 2012 roku obecny poseł życzył kolegom powodzenia w kontynuacji pracy właśnie pod tą nazwą. Dodają jeszcze, że kiedyś Paweł Kukiz wypowiedział takie oto słowa:

"

Jak zostanę politykiem to naplujcie mi w ryj i mówcie do mnie szmato. "

Przeczytajcie cały post, jaki artyści opublikowali na swoim profilu:

Niezadowolenie Pawła Kukiza związane z tym co obecnie prezentuje twórczość Piersi trwa już od kilku lat. Po tym jak grupa wystąpiła w 2013 roku w telewizji śniadaniowej, w polityku przelała się czara goryczy:

"

Wszystko przetrzymam - nazywanie faszystą, oszołomem, frustratem... Ale żeby z Piersi, z mojego dziecka, ku*wę zrobić... Zostawiłem Wam nazwę... Wszystko Wam oddałem... Jak możecie... Są granice, Koledzy... Grajcie swoje piosenki, ale tu i teraz proszę Was - NIE GRAJCIE JUŻ NIGDY MOICH KOMPOZYCJI! Wiem, że zgodnie z prawem możecie, ale jeśli choć odrobina HONORU w Was została, proszę! Zostawcie moje piosenki! Macie „Bałkanicę” i wielki potencjał taneczno-rozrywkowy. Macie nazwę, mimo że z pierwszego składu tylko basistę. Proszę. "

Jednak nawet wtedy Paweł Kukiz w swojej wypowiedzi przyznał, że zespół ma prawo zachować dotychczasową nazwę. Teraz jego zdanie jest zgoła odmienne. Nie jest on oburzony zmianą stylistyczną i tworzeniem bardziej tanecznego materiału, a brataniem się kapeli z mediami głównego nurtu, które Kukiz obwinia za nazywanie go faszystą i homofobem.

Pierwsza rozprawa w sprawie praw do posiadania nazwy Piersi już się odbyła. Tak wizytę w sądzie komentują muzycy:

Za kim stoi prawo?

Od 1984 roku, aż do 2013, kiedy to Paweł Kukiz oficjalnie rozstał się z zespołem, był on autorem wszystkich tekstów i 75% muzyki grupy. Kapela od 1997 roku funkcjonowała jako Kukiz i Piersi.

W marcu 2013 roku basista zespołu, Zbigniew Moździerki, zgłosił do Urzędu Patentowego logo grupy, które obecnie stanowi znak towarowy nr R-266816. O tym fakcie Paweł Kukiz został poinformowany dopiero 6 października 2014 roku, jednak już od maja 2014 nie może się on posługiwać nazwą Piersi.

Jak zauważył na swoim blogu znakitowarowe-blog.pl Mikołaj Lech, aplikant rzecznikowski, art. 131. ust. 1. ustawy „Prawo własności przemysłowej” mówi, że:

"

Nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia:

1) których używanie narusza prawa osobiste lub majątkowe osób trzecich; "

W tym świetle sąd będzie musiał stanąć przed zadaniem określenia tego komu wspomniane dobra osobiste przysługują. Jak tego dokona? Mikołaj Lech uważa, że władza będzie zobligowana znaleźć odpowiedź na trzy kluczowe pytania:

  • Kto miał największy wpływ na powstanie zespołu?
  • Kto miał decydujący wpływ na artystyczny kształt zespołu?
  • Jaki wkład pracy twórczej wniósł do zespołu każdy z jego członków?

Wydaje się, że Paweł Kukiz ma zatem spore szanse na wygranie sprawy. Pozostaje jedynie ustalić w jakim zakresie przysługują mu prawa do nazwy grupy.

Czy Piersi będą musiały ją zmienić? To rozstrzygnie sąd, ale jeżeli tak, to już pojawili się uprzejmi internauci, którzy mają kilka alternatywnych propozycji:

post

A Wy macie pomysł jak mogłyby się teraz nazywać zespół Piersi?

Robert Skowronski
Tagi: Rock News Paweł Kukiz