01.12.2015 12:01

Peter Hook pozwał muzyków New Order

Basista wystąpił na drogę sądową przeciwko byłym kolegom. Muzyk twierdzi, że od kilku lat jest przez nich oszukiwany.

Peter Hook pozwał muzyków New Order
foto: Wikimedia Commons/ order_242 CC 2.0

Mimo kilkuletnich rozmów i negocjacji Peter Hook nie osiągnął porozumienia z pozostałymi muzykami New Order - Bernardem Sumnerem, Stephenem Morrisem i jego żoną Gillian Gilbert. Zdaniem artysty byli koledzy przywłaszczyli sobie pieniądze z tantiem, a kwota, którą są mu winni, sięga aż 3,5 mln dolarów. Teraz basista domaga się zwrotu całej sumy.

Sprawa dotyczy stworzonego w 2011 roku przedsiębiorstwa New Order Limited, które zajmuje się kontrolowaniem wszystkiego, co ukazuje się pod znakiem towarowym New Order. Początkowo Peter Hook, podobnie jak pozostali członkowie grupy, dostawał 25 % zysków, jednak po utworzeniu nowego przedsiębiorstwa, które powstało już bez udziału basisty, Hook otrzymuje 1,25 %. Muzyk walczy jednak, aby było to 12,5 %.

Prawnik Petera Hooka, Mark Wyeth, opisał na sali sądowej całą sytuację na przykładzie Beatlesów.

"

To byłoby dokładnie tak, jakby George Harrison i Ringo Starr zebrali się razem w domu George'a w piątek w nocy, żeby wymyślić, w jaki sposób pozbawić Paula McCartneya jego udziału w twórczości Beatlesów, nie mówiąc przy tym nic również Yoko Ono. "

Zespół skomentował całe wydarzenie bardzo krótko:

"

Nie zajmujemy się tym w szczególny sposób. Jesteśmy skoncentrowani na trasie koncertowej i promocji naszego nowego albumu. "

Niezależnie od pozwu i wycieczek do sądu, Peter Hook nie zmienia swoich muzycznych planów. Wraz ze swoim zespołem The Light ma zagrać 30 stycznia 2016 roku w klubie Stodoła w Warszawie. Pod koniec listopada 2015 roku ogłosił też, że zakończył pisanie drugiej książki, która tym razem będzie dotyczyć historii New Order, relacji między członkami zespołu oraz kwestii technicznych.

Bilety

Wejściówki na koncert w Warszawie w cenie 125 złotych można nabywać poprzez stronę prestigemjm.com, eBilet.pl oraz w sieci salonów Empik na terenie całego kraju.

Co sądzicie o całej sprawie z tantiemami?

Justyna Kierzkowska
Tagi: Rock News Peter Hook