Phil Anselmo: Dimebag żył metalem

Urszula Drabińska
08.12.2014 11:48
Phil Anselmo: Dimebag żył metalem Fot. Associated Press / link / East News

Dimebag Darrell Abbott został zastrzelony 8 grudnia 2004 roku podczas koncertu. W rocznicę śmierci wspominają go inni muzycy.

Dokładnie 10 lat temu Damageplan – zespół, który Darrell Abbott i jego brat Vinnie Paul założyli po rozpadzie Pantery – koncertował w stolicy Ohio, Columbus. Podczas występu w klubie Alrosa Villa cierpiący na schizofrenię Nathan Gale wyciągnął Berettę 92FS i zaczął strzelać. Oprócz gitarzysty zginął ochroniarz, pracownik klubu oraz fan. Czworo innych ludzi zostało rannych. Gdy w końcu policjantom udało wedrzeć się do środka, zastrzelili zamachowca.

Dlaczego Gale to zrobił? Spekulowano, że był wielkim fanem Pantery i nie mógł odżałować, że kapela przestała istnieć. Według innej hipotezy wierzył, że gitarzysta ukradł napisaną przez niego piosenkę. Nic z tego ostatecznie jednak nie potwierdzono, a morderstwo zrzucono na karb choroby psychicznej. 

Wielu przyjaciół muzyka wciąż nie potrafi zrozumieć tego, co się stało. Co mówią po 10 latach od tragicznych wydarzeń?

Phil Anselmo: Ten człowiek żył metalem

Krótko tragicznie zmarłego muzyka charakteryzuje kolega z Pantery, Phil Anselmo.

Żył heavy metalem, oddychał nim i wykuwał go każdego dnia.

Wokalista nie chce mówić za dużo – temat wciąż jest dla niego bardzo bolesny.

Z każdym rokiem jest coraz trudniej. Patrzę, co się dzieje w heavy metalu i myślę, co by mogło być. Naprawdę, z każdym popieprzonym rokiem jest ciężej. To dla mnie zły czas w roku. Kiedy myślę o tym szaleńcu, który zabrał go od nas… Myślę, że nikt w kapeli nie może się z tym pogodzić. Morderstwo nie miało sensu, te powody nie miały sensu.

Wieczorem 8 grudnia 2014 roku Down zagra koncert w San Francisco. Anselmo podkreślił, że nie ma najmniejszych szans, żeby w jakikolwiek sposób celebrował śmierć przyjaciela. Nie zagrają żadnych piosenek Pantery, po prostu, jak każdego wieczoru zadedykuje Dimebagowi utwór „Lifer”.

Dave Grohl: Darrell był najlepszym przyjacielem wszystkich

Zespół Foo Fighters w 1998 roku został zaproszony, by zagrać na Ozzfest w Anglii obok takich gwiazd, jak Pantera, Slayer czy Black Sabbath. Dave Grohl nie był przekonany, czy do końca tam pasują…

Mieliśmy wyjść na scenę po Panterze. Byłem przerażony. „Będzie jakiś bunt, zostaniemy poćwiartowani. Nikt nie polubi naszego zespołu”. Jednak zagraliśmy, patrzyłem na skraj sceny. Goście z Pantery obserwowali nas i śpiewali nasze piosenki. Po koncercie spotkaliśmy się z nimi. Byłem przerażony, nie podejrzewałem, że się wpasuję. Ale byli otwarci. Gościnność, której zaznaliśmy za sceną, to zasługa Pantery. Dimebag Darrell był najmilszym, popier*dolonym gościem na świecie. Mógłby podejść i wypić shota whiskey z Justinem Bieberem, Rickiem Nielsenem i Jamesem Brownem – był najlepszym przyjacielem wszystkich.

Tego dnia Dave Grohl postanowił traktować innych, nawet Britney Spears, tak samo jak potraktowano jego.

Gdy gram na festiwalu, biorę butelkę whiskey i pukam do drzwi, żeby sprawdzić, kto jest najfajniejszy. Zdziwilibyście się, kto jest największym wariatem.

Max Cavalera: Dimebag nie gwiazdorzył

Kilkoma słowami o gitarzyście podzielił się również Max Cavalera (ex-Sepultura, Soulfly, Cavalera Conspiracy).

Był bardzo wyjątkową osobą. Świat metalowy i rockowy tęskni za nim. Był jedyny w swoim rodzaju. Był bardzo utalentowany, zadziwiający muzyk, skromny, spoko gość – żadna tam rockowa gwiazdeczka.

Wokalista Godsmack, Sully Erna, kontruje, że jeśli ktokolwiek zasługiwał, aby być rockową gwiazdą, to tą osobą był właśnie Darrell Abott. Jonathan Davis stwierdza natomiast, że gdyby nie Dimebag, nie byłoby Korna.

Vinnie Paul Abbot: Kontynuuję to, co robił Darrell

O to, by gitarzysta Pantery i Damageplan oraz jego wkład w muzykę nie został zapomniany, dba jego grający na perkusji brat.

Robię wszystko, co w mojej mocy, by nieść tę pochodnię i ten ogień – wiem, że inaczej skopałby mi tyłek. Dlatego dalej robię to, co robię. Jestem szczęśliwy, że jestem członkiem Hellyeah – to część tego, co zaczęliśmy razem wiele lat temu.

W 10. rocznicę śmierci wspomnieniami o Dimebagu podzieliło się również wielu innych muzyków. Na Facebooku długi post opublikował frontman Machine Head, Robb Flynn. Na YouTube możecie również znaleźć wypowiedzi Mylesa Kennedy’ego, Slasha czy Roba Halforda z Judas Priest.

Zastanawialiście się kiedyś, jaka byłaby muzyka metalowa, gdyby nie tragiczne wydarzenia sprzed dekady?

Urszula Drabińska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.