30.01.2018 13:58

Phil Collins obchodzi 67. urodziny. Jak dobrze znasz wokalistę Genesis? [QUIZ]

Najpopularniejszy śpiewający perkusista w historii muzyki urodził się 30 stycznia 1951 roku. Sprawdź, czy wiesz o nim wszystko!

Phil Collins obchodzi 67. urodziny. Jak dobrze znasz wokalistę Genesis? [QUIZ]
foto: Avalon/REPORTER/EAST NEWS

Phil Collins to wyjątkowa postać w muzycznym świecie. Niewysoki (168 centymetrów), niezbyt przystojny, łysawy pan z brzuszkiem – to nie brzmi jak charakterystyka gwiazdy rocka, ani tym bardziej gwiazdy popu. A jednak Phil zrobił wprost oszałamiającą karierę jako muzyk, a także zdobył duże uznanie jako aktor.

Swoją przygodę ze sztuką Collins zaczynał właśnie w tej drugiej roli. Występował w młodzieżowym teatrze, a także statystował w wielu brytyjskich filmach telewizyjnych dla młodych widzów. Jako nastolatek pokochał jednak grę na perkusji. W 1970 roku dołączył do młodego i mało znanego jeszcze zespołu Genesis, który w ciągu kilku lat został jednym z najważniejszych wykonawców rocka progresywnego na świecie. Po odejściu wokalisty Petera Gabriela sam przejął jego funkcję i to właściwie przez czysty przypadek. Koledzy z zespołu przesłuchiwali wielu potencjalnych „gardłowych”, aż wreszcie pewnego dnia usłyszeli Phila śpiewającego… w basenie. I wiedzieli, że to jest to!

Z Collinsem na wokalu Genesis odniósł ogromny sukces, choć mocno skręcił w stronę syntezatorowego popu. „Mama”, „Invisible Touch”, „Land Of Confusion”, „Jesus He Knows Me” – kto nie zna tych przebojów? Jeszcze większą popularność Phil zdobył jako solista, łącząc w swojej muzyce pop, soul i rock. Takie kawałki, jak „In The Air Tonight”, „Sussudio”, „One More Night”, „Another Day In Paradise” czy „Can’t Stop Loving You” to do dziś pewniaki na playliście każdej stacji radiowej. Phil w swojej bogatej karierze zdobył wiele wyróżnień, na czele z Oscarem za najlepszą filmową piosenkę. Ale wiele zdziałał również jako aktor - już jako wielki gwiazdor wystąpił w głównych rolach w takich filmach, jak „Buster” i „Frauds”.

Niestety, w ostatnich latach Phil musiał ograniczyć swoją muzyczną aktywność z powodu postępujących ubytków słuchu i problemów z kręgosłupem. Nie jest już w stanie grać na perkusji, ale wciąż potrafi wspaniale śpiewać. W 2017 roku wrócił do koncertowania i chyba na razie na emeryturę się nie wybiera.

Z okazji 67. urodzin, które świętuje 30 stycznia 2018, Philowi Collinsowi życzymy dużo zdrowia, a Was zapraszamy do sprawdzenia wiedzy o tym wyjątkowym Artyście.

Phil Collins obchodzi 67. urodziny. Jak dobrze znasz wokalistę Genesis? [QUIZ]

Rozwiąż QUIZ
Phil Collins obchodzi 67. urodziny. Jak dobrze znasz wokalistę Genesis? [QUIZ]
Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Genesis Phil Collins