17.02.2017 12:01

PiS zakaże słuchania muzyki podczas jazdy na rowerze?

Poseł PiS Artur Szałabawka złożył już odpowiednią interpelację do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

PiS zakaże słuchania muzyki podczas jazdy na rowerze?
foto: materiały prasowe

Lubicie latem jeździć na rowerze? Gdy tylko pogoda sprzyja, można zaoszczędzić na komunikacji miejskiej, a przy okazji zadbać o własną kondycję. A podobnie jak przy bieganiu czy samotnych wypadach na siłownię, nic tak nie umila czasu jak ulubiona muzyka na uszach. Rock i metal sprawdzają się przy tym najlepiej, motywując i dając niespotykane nigdzie indziej pokłady energii.

Wkrótce jednak być może będziemy musieli zrezygnować ze słuchania muzyki na słuchawkach w trakcie jazdy na rowerze i rolkach. Zakaz takich działań postuluje Artur Szałabawka z PiSu, zwracając uwagę na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych sytuacji na drodze z udziałem melomanów.

W złożonej do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji interpelacji czytamy:

"

Obecnie propagowany jest model zdrowego stylu życia wśród społeczeństwa, a co za tym idzie zwiększanie aktywności fizycznej. Wiąże się to z rosnącym gronem osób korzystających z rowerów oraz innych urządzeń napędzanych siłą mięśni, nie tylko do rekreacji, ale również jako środków transportu. Osoby takie są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i korzystają z dróg publicznych, na których obowiązują przepisy ruchu drogowego. Wielokrotnie w mediach opisywane były przypadki, gdy przyczyną niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów był fakt, że w chwili zdarzenia ich uwaga rozproszona była przez znajdujące się na uszach słuchawki. "

Szałabawka powołuje się w swoim piśmie przede wszystkim na wyniki sondażu Centrum Profilaktyki Społecznej, według którego ok. 20-25% rowerzystów i 80% osób jeżdżących na rolkach korzysta podczas jazdy ze słuchawek na uszach. Poseł zwraca uwagę, że należą oni do „grupy tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego” i są szczególnie narażeni na dotkliwe obrażenia w wypadkach drogowych.

Twierdzi również, że to słuchawki bywają często głównym czynnikiem rozpraszającym, który nieraz doprowadzał już do wypadków śmiertelnych. W związku z tym prosi ministra spraw wewnętrznych i administracji o przeprowadzenie odpowiedniej kampanii, która zwróci uwagę społeczeństwa na problem, a także wprowadzenie zakazu korzystania ze słuchawek w trakcie jazdy m.in. na rowerze i na rolkach.

"

1) Proszę o zainicjowanie kampanii społecznej, wzorem policji ze szwajcarskiej Lozanny, która miałaby na celu uświadomienie społeczeństwa, że korzystanie ze słuchawek, nie tylko przez rowerzystów, ale i pieszych, ma negatywny wpływ na odbieranie bodźców słuchowych, a co za tym idzie, ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznego przemieszczania się?

2) Proszę o stworzenie uwarunkowań prawnych, mających realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa rowerzystów i innych użytkowników urządzeń napędzanych siłą mięśni w tym zakresie – zakaz korzystania z urządzeń rozpraszających uwagę kierujących? "

Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit zapowiedział już, że jego resort wraz z MSWiA przyjrzy się problemowi i nie wyklucza, że proponowane przez Szałabawkę rozwiązania zostaną wdrożone w życie. Wprowadzenie zakazu z pewnością wywołałoby mnóstwo kontrowersji pośród rowerzystów, a także melomanów...

A Wy co sądzicie o pomyśle posła PiS?

Oryginalne słuchawki douszne

Jakub Gańko
Tagi: Rock News