Pierwszy czek Duffa McKagana. Ile basista dostał za granie w Guns N' Roses?

Aleksandra Degórska
11.03.2019 17:05
Pierwszy czek Duffa McKagana. Ile basista dostał za granie w Guns N' Roses? Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Basista Guns N' Roses powspominał stare, dobre czasy, gdy nie miał zielonego pojęcia, ile jest warta jego kapela.

Muzycy Guns N' Roses chyba przewidywali, że reaktywacja zespołu w starym składzie będzie się im po prostu opłacać. Pod koniec 2017 roku trasa Guns N' Roses przyniosła zysk 475 milionów dolarów, zaś w 2018 roku zyski z tournee wyniosły 82 milionów, średnio jeden koncert przyniósł 3,7 miliona dolarów. Jak jednak wyglądały początki zespołu?

Duff McKagan wyznał, ile wynosił jego pierwszy czek za działalność w Guns N' Roses

Basista Guns N' Roses podczas Upfront Summit w Los Angeles wspomniał dawne czasy, gdy po odejściu z Guns N' Roses postanowił nauczyć się co nieco na temat finansów. Przy okazji rozmowy wyznał, jak muzycy musieli poznać cały mechanizm biznesu muzycznego:

Wydawanie płyt to czarna magia dla młodych muzyków, ale proponowano nam pieniądze za to i musieliśmy zgłębić temat. Jeden koleś z Denny's proponował nam czek 10 tysięcy dolarów za wydanie "Welcome to the Jungle". To była spora kwota i doszliśmy do wniosku, że skoro ta płyta tyle dla niego znaczyła, to też dla nas powinna tyle znaczyć.

Muzyk wyznał, że na początku muzykom było bardzo trudno zrozumieć, jak funkcjonuje przemysł muzyczny. Zdawali sobie jednak sprawę, że pieniądze, które dostali od wytwórni, to tak naprawdę pożyczka.

Przeczytaj także

W konsekwencji dochodziło do takich sytuacji, że artyści nie mieli wystarczająco dużo pieniędzy, żeby zapłacić za koncertowy bus i musieli zapożyczać się u swojej ekipy:

Byliśmy tacy ubodzy, a pierwszy czek, który dostałem w 1988 roku wynosił 80 000 dolarów (obecnie to 170 000 dolarów). Nie wiedziałem, co zrobić z taką kwestią, więc zaczęliśmy zadawać pytania. Nie ma w tym nic złego, ale wstydziłem się to robić przez następce 10 lat.

Duff McKagan jest teraz przedsiębiorczym człowiekiem, który nie dość, że zarabia spore kwoty na trasach Guns N' Roses, to również napisał książkę "How To Be A Man (And Other Illusions)". Co więcej muzyk zamierza w 2019 roku wydać solowy album, nad którym pracuje od marca 2018.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.