07.09.2015 13:53

Pierwszy kontrakt Beatlesów zawarty z managerem trafi na aukcję

Umowa, którą zespół zawarł z Brianem Epsteinem w 1962 roku znajdzie się na licytacji. Za ile zostanie sprzedana kolejna pamiątka po Beatlesach?

Pierwszy kontrakt Beatlesów zawarty z managerem trafi na aukcję
foto: kadr z wideo

Fani The Beatles po raz kolejny mogą zacierać ręce. Tym razem do domu będzie można zabrać kontrakt, który zespół zawarł ze swoim pierwszym managerem, Brianem Epsteinem. Oczywiście za odpowiednią cenę.

Przedstawiciele Sotheby's - domu aukcyjnego, który sprzedaje kontrakt - przewidują, że dokument z podpisami czterech Beatlesów i Epsteina może zostać sprzedany nawet za 250 000 funtów, czyli za ok. 1445 000 zł. Aukcja Rock & Pop odbędzie się 29 września w Londynie. Kontrakt będzie można też zobaczyć na wystawie od 25 do 29 września 2015 roku w siedzibie Sotheby's.

Kontrakt Beatlesów

Pierwsza umowa, zawarta na 5 lat, została podpisana 1 października 1962 roku, dokładnie cztery dni przed wydaniem singla „Love Me Do”.

To właśnie dzięki Epsteinowi The Beatles odniósł swoje pierwsze sukcesy i otrzymał kontrakt z wytwórnią płytową EMI. Kontrakt dawał managerowi możliwość decydowania o tym, jak Beatlesi będą się prezentować na scenie, w co będą ubrani, a nawet jaki będą mieli makijaż. W dokumencie znalazł się też zapis o tym, że The Beatles mogą wyrzucić z grupy swojego członka, jeśli minimum dwóch muzyków wyrazi takie życzenie. 

W umowie można też zobaczyć kilka podpisów Johna Lennona, który pomylił się i napisał swoje nazwisko w złych miejscach. Znajdują się w nim również podpisy ojców Paula McCartneya i George'a Harrisona ze względu na to, że w momencie ustalania zasad kontraktu muzycy nie mieli jeszcze ukończonych 21 lat.

Brian Epstein zmarł w 1967 roku w Londynie z powodu przedawkowania leków.

W ostatnich miesiącach na aukcje trafia coraz więcej pamiątek po słynnym zespole. W 2014 roku pod młotek trafiły słynne zdjęcia z Abbey Road, w lutym 2015 można było wylicytować taśmy z występami The Beatles, które odbyły się w klubie ze striptizem. Na licytacji znalazły się też kurtka Ringo Starra, w której pojawił się w filmie „Help” i pierwszy kontrakt Beatlesów, który muzycy z Liverpoolu podpisali w Hamburgu w 1961 roku.

Justyna Kierzkowska
Tagi: Rock News The Beatles