19.08.2015 12:41

Pierwszy kontrakt The Beatles na licytacji

Tym razem fani będą mogli powalczyć o pierwszy kontrakt Beatlesów, który muzycy z Liverpoolu podpisali w Hamburgu. Ile trzeba będzie za niego dać, żeby móc zabrać go do domu?

Pierwszy kontrakt The Beatles na licytacji
foto: Wikimedia Commons

Dokument będzie można wylicytować 19 sierpnia 2015 roku, na aukcji w Nowym Jorku. Organizatorzy spodziewają się, że pamiątka po jednym z najbardziej znanych zespołów na świecie może osiągnąć cenę nawet 150000 dolarów.

6-stronicowa umowa została podpisana przez Johna Lennona, Paula McCartneya, George’a Harrisona i Pete’a Besta w Hamburgu w 1961, w trakcie sesji, na której nagrany został kawałek „My Bonnie”. Widać na nim, że za nagranie zespół otrzymał jedynie 80 dolarów.

Pierwszy kontrakt The Beatles

Dokument z kontraktem do tej pory należał do spadkobierców Uwe Blaschke’a, niemieckiego grafika i znawcy Beatlesów, który zmarł w 2010 roku. Ulf Kruger, ekspert od historii zespołu, przypomina, że nagrania w Hamburgu miały duży wpływ na późniejsze losy zespołu.

"

Niewiele osób wie, że kariera Beatlesów rozpoczęła się właśnie w Niemczech. Swój styl, który wymyślili w Liverpoolu, kontynuowali właśnie tutaj. "

Ale dokumenty to nie jedyna pamiątka po The Beatles. Na aukcji będzie też można wylicytować: 

  • Winyl z singlami „P.S. I Love You” i „Love Me Do” z autografami muzyków 
Winyl z singlami P.S. I Love You i Love Me Do
  • Pocztówkę z 1960 roku, którą Ringo Starr wysłał z Hamburga do swojej babci
Pocztówka Ringo Starra
  • Menu z restauracji, w której Beatlesi nagrywali film „Help” w 1965 roku
  • 4 plakaty z muzykami z 1966 roku, autorstwa Richarda Avedona
Plakat z muzykami The Beatles

W ostatnich miesiącach na aukcje trafia coraz więcej pamiątek po Beatlesach. W zeszłym roku pod młotek trafiły słynne zdjęcia z Abbey Road, a z kolei w lutym 2015 można było wylicytować taśmy z występami The Beatles, które odbyły się w klubie ze striptizem. W lipcu pod młotek poszła też pod młotek kurtka Ringo Starra, w której pojawił się w filmie „Help”.

Szykujecie się na aukcję?

Justyna Kierzkowska
Tagi: Rock News The Beatles