19.08.2016 09:26

Pierwszy rzut oka na pomnik Lemmy'ego

Twórca statuy lidera Motorhead, która stanie w Kalifornii, przybliżył kulisy swojej pracy. Zobaczcie pierwsze zdjęcie fragmentu jego dzieła.

Pierwszy rzut oka na pomnik Lemmy'ego
foto: East News

Zmarły w grudniu 2015 roku Lemmy Kilmister zostanie uhonorowany pomnikiem - to już wiemy od jakiegoś czasu. Jego statua stanie obok prawdopodobnie najbardziej kojarzonego z nim miejsca, knajpy Rainbow Bar & Grill przy Sunset Boulevard w Hollywood. Jej publiczne odsłonięcie nastąpi 24 sierpnia 2016 roku o godzinie 19.00 czasu lokalnego.

Do wykonania tego dzieła został wybrany Travis Moore, teksański artysta, którego prace od lat widnieją na Sunset Strip. Jego zadaniem było stworzenie figury naturalnych rozmiarów (ponad 1,80 m) na podstawie odlewu z brązu. Pomnik stanie w specjalnie wybudowanej kapliczce na patio obok baru Rainbow. Moore przy swojej pracy wzorował się na słynnej fotografii autorstwa Roberta Johna.

Została ona użyta na oficjalnym plakacie promującym odsłonięcie figury:

lemmymemorialstatueunveiling2016

Rzeźbiarz został poproszony o wykonanie Lemmy'ego przez właściciela Rainbow, Mikaela Maglieriego. Co ciekawe, Moore zgodził się wykonać dzieło dla przyjaciela całkowicie za darmo. W trakcie pracy słuchał oczywiście muzyki Motorhead, a także Chucka Berry'ego. Realizację projektu wspomógł kalifornijski muzyk Katon De Pena, który dzięki zbiórce crowdfundingowej zebrał na ten cel ponad 22 tysiące dolarów.

Travis Moore podszedł do swojego zadania bardzo rzetelnie i przejrzał niezliczone katalogi z rockową odzieżą oraz fotografie Lemmy'ego, by tylko jak najlepiej oddać każdy szczegół jego wizerunku ze zdjęcia. Skontaktował się nawet z szewcem muzyka. Po stworzeniu pierwotnej, glinianej figurki, artysta potrzebował miesięcy, by wykonać jej większą wersję, w czym pomogła mu firma z Utah.

Pierwsze opublikowane zdjęcie fragmentu jego skończonej pracy zobaczycie w linku poniżej:

Kolejnym krokiem Moore'a było stworzenie brązowej repliki wzmacniacza Murder One firmy Marshall, która stanie obok Lemmy'ego. To właśnie na niej znajdzie się tablica z nazwiskami wszystkich 900 osób, które wsparły finansowo projekt, a także logo Ace of Spades. Artysta zapewnił, że również to dzieło będzie gotowe na odsłonięcie pomnika.

Pełną wypowiedź Travisa Moore'a znajdziecie poniżej:

Jaki jest Wasz ulubiony krążek Motorhead?

Jakub Gańko
Tagi: Duperele Motorhead Lemmy Kilmister