04.08.2015 11:10

Pierwszy wokalista AC/DC napisze książkę o zespole

Dave Evans, który grał z AC/DC w latach 1973 - 1974, opowie o swojej współpracy z grupą. Czy zdradzi jakieś nieznane szczegóły? Sprawdźcie!

Pierwszy wokalista AC/DC napisze książkę o zespole
foto: kadr z wideo

Grali razem zaledwie jedenaście miesięcy i wspólnie stworzyli tylko jeden singiel zatytułowany „Can I Sit Next to You Girl”. Mimo tak krótkiej historii Dave Evans, były wokalista AC/DC uważa, że bez jego wspomnień dzieje zespołu nie będą kompletne.

"

Cały czas myślę o tej książce. To zabawne, ale ostatnia opowieść, jaka powstała o AC/DC zupełnie nie wspomina o tym pierwszym okresie. A bez tych kilkunastu miesięcy, kiedy zespół się rodził, reszta historii nie będzie się zgadzać. "

Dave Evans uważa, że fani grupy powinni wiedzieć, co dokładnie wydarzyło się od listopada 1973 roku do października 1974 roku. Zdradził też, że to on sam chce napisać wspomnienia.

"

Nie chcę pisać źle o AC/DC, chciałbym po prostu, aby każdy mógł mieć wyczerpującą biografię grupy. Inni członkowie zespołu, którzy grali z nim od czasu założenia, Colin Burgess i Larry Van Kriedt też zasługują na to, aby powiedzieć o nich parę słów. To nie byłoby to samo AC/DC, gdyby nie ludzie, którzy działali w kapeli od samego początku. "

Pierwszy wokalista grupy po niespełna rocznej współpracy został zastąpiony przez Ronalda Belforda „Bona” Scotta. Do zespołu dołączyli równocześnie perkusista Phil Rudd i basista Mark Evans.

Krótko po tym AC/DC wydał jeden z najpopularniejszych singli w swojej karierze - „It's a Long Way to the Top (If You Wanna Rock 'n' Roll)” - który później stał się jego rockowym hymnem.

O rozstaniu Dave'a Evansa i AC/DC krążyło dużo plotek. Po pierwsze chodziło o styl wokalisty, który według braci Young zbyt niebezpiecznie zmierzał w kierunku glamu.

Po drugie muzyk nie mógł dogadać się z resztą kapeli.

"

To było niedorzeczne. Wyróżniałem się na tle grupy, która względnie miała już jakiś wypracowany styl - wystarczy spojrzeć na stare fotografie. Ale moim zdaniem nie do końca to było powodem naszego rozstania. Pracowałem, dawałem z siebie wszystko, ale nie zgrały się nasze osobowości. Nie lubiłem szczególnie managera. "

Posłuchajcie jedynego kawałka, jaki Dave Evans nagrał z australijską grupą:

Dave Evans od czasu rozstania z AC/DC kontynuuje karierę muzyczną. Krótko po odejściu z zespołu założył formację Rabbit, która zakończyła działalność w 1977 roku.  

Artysta ma też na swoim koncie kilka EP-ek. Dyskografię zamyka wydana w 2014 roku płyta „Nothing to Prove”.

Na razie nie wiadomo, kiedy książka miałaby trafić na sklepowe półki.

Chcielibyście poznać historię początków AC/DC?

Małgorzata Wierzejewska
Tagi: Rock News AcDc