07.01.2015 20:27

Piosenki Rage Against the Machine zabronione!

Na szczęście w Polsce za słuchanie ich utworów nic Wam nie grozi, ale szkoły w Arizonie ryzykują obcięciem stanowych dotacji.

Piosenki Rage Against the Machine zabronione!
foto: LFI / Photoshot / East News

Ustępujący kurator oświaty tego południowego stanu Ameryki, John Huppenthal, ma spory problem zwłaszcza z jednym kawałkiem – „Take the Power Back” z debiutanckiej płyty Rage Against the Machine z 1992 roku. Ostatniego dnia urzędowania, w piątek 2 stycznia, wydał oświadczenie dotyczące zajęć w jednej ze szkół w Tucson, podczas których usłyszeć można było ten utwór.

"

Jestem głęboko zaniepokojony faktem niezgodności z prawem lekcji wygłaszanych z perspektywy mieszkańców Ameryki pochodzenia meksykańskiego, a teraz, ponadto, z perspektywy afroamerykańskiej. "

Nie tylko piosenka RATM nie spodobała się urzędnikowi. W piśmie wspomniał również o omawianym na zajęciach eseju hiphopowca KRS-One o afrykańskich korzeniach.

Jedyna słuszna wizja historii

Huppenthal grozi odebraniem 10% środków, które szkoła otrzymuje od władz stanowych. Powołuje się na prawo obowiązujące w Arizonie od 2010 roku, zakazujące prowadzenia w ramach zajęć obowiązkowych „studiów etnicznych”. Zdaniem władz stanu zachęcają one do obalenia amerykańskiego rządu lub też konstytucji, przyczyniają się do zamieszek na tle etnicznym i klasowym oraz promują solidarność etniczną zamiast indywidualizmu.

Dyrektor szkoły do 4 marca musi dostarczyć kuratorium szczegółowe informacje na temat lekcji, na których przedstawiono historię Stanów Zjednoczonych nie tylko z perspektywy białych Europejczyków podbijających kontynent, lecz także Meksykan, oraz usunąć te elementy z programu nauczania, której tak się boi John Huppenthal oraz jego następca urzędujący od kilku dni.

Nauczyciel Corey Jones już zapowiedział, że nie zrezygnuje z prezentowania uczniom piosenki. Bardzo głęboko wziął sobie do serca jej przesłanie. Uważa, że głos Latynosów – ponad 41% mieszkańców miasta – nie może być ignorowany. Wspiera go urzędnik kuratorium niższego szczebla, H.T. Sanchez, przypominając, że program nauczania został opracowany wskutek nakazu sądu.

W obronie szkoły w Tuscon staje również gitarzysta Rage Against the Machine, a w ostatnich latach przede wszystkim aktywista, Tom Morello. Na Twitterze wyraził jasno swoją opinię o wydarzeniach w Tuscon.

"

Arizońska szkoła pod ostrzałem za uczenie o hip-hopie i tekstach RATM. Są niebezpieczne tylko wtedy, gdy jedynie słuszne. "

tom-morello-twitter

Jest i światełko w tunelu. Do sądu apelacyjnego złożony został wniosek o zniesienie prawa, na którego powołuje się kurator oświaty. Posiedzenie odbędzie się już 12 stycznia.

Urszula Drabińska
Tagi: Rock News Tom Morello Rage Against the Machine