Piosenki Rage Against the Machine zabronione!

Urszula Drabińska
07.01.2015 20:27
Piosenki Rage Against the Machine zabronione! Fot. LFI / Photoshot / East News

Na szczęście w Polsce za słuchanie ich utworów nic Wam nie grozi, ale szkoły w Arizonie ryzykują obcięciem stanowych dotacji.

Ustępujący kurator oświaty tego południowego stanu Ameryki, John Huppenthal, ma spory problem zwłaszcza z jednym kawałkiem – „Take the Power Back” z debiutanckiej płyty Rage Against the Machine z 1992 roku. Ostatniego dnia urzędowania, w piątek 2 stycznia, wydał oświadczenie dotyczące zajęć w jednej ze szkół w Tucson, podczas których usłyszeć można było ten utwór.

Jestem głęboko zaniepokojony faktem niezgodności z prawem lekcji wygłaszanych z perspektywy mieszkańców Ameryki pochodzenia meksykańskiego, a teraz, ponadto, z perspektywy afroamerykańskiej.

Nie tylko piosenka RATM nie spodobała się urzędnikowi. W piśmie wspomniał również o omawianym na zajęciach eseju hiphopowca KRS-One o afrykańskich korzeniach.

Jedyna słuszna wizja historii

Huppenthal grozi odebraniem 10% środków, które szkoła otrzymuje od władz stanowych. Powołuje się na prawo obowiązujące w Arizonie od 2010 roku, zakazujące prowadzenia w ramach zajęć obowiązkowych „studiów etnicznych”. Zdaniem władz stanu zachęcają one do obalenia amerykańskiego rządu lub też konstytucji, przyczyniają się do zamieszek na tle etnicznym i klasowym oraz promują solidarność etniczną zamiast indywidualizmu.

Dyrektor szkoły do 4 marca musi dostarczyć kuratorium szczegółowe informacje na temat lekcji, na których przedstawiono historię Stanów Zjednoczonych nie tylko z perspektywy białych Europejczyków podbijających kontynent, lecz także Meksykan, oraz usunąć te elementy z programu nauczania, której tak się boi John Huppenthal oraz jego następca urzędujący od kilku dni.

Nauczyciel Corey Jones już zapowiedział, że nie zrezygnuje z prezentowania uczniom piosenki. Bardzo głęboko wziął sobie do serca jej przesłanie. Uważa, że głos Latynosów – ponad 41% mieszkańców miasta – nie może być ignorowany. Wspiera go urzędnik kuratorium niższego szczebla, H.T. Sanchez, przypominając, że program nauczania został opracowany wskutek nakazu sądu.

W obronie szkoły w Tuscon staje również gitarzysta Rage Against the Machine, a w ostatnich latach przede wszystkim aktywista, Tom Morello. Na Twitterze wyraził jasno swoją opinię o wydarzeniach w Tuscon.

Arizońska szkoła pod ostrzałem za uczenie o hip-hopie i tekstach RATM. Są niebezpieczne tylko wtedy, gdy jedynie słuszne.

tom-morello-twitter

Jest i światełko w tunelu. Do sądu apelacyjnego złożony został wniosek o zniesienie prawa, na którego powołuje się kurator oświaty. Posiedzenie odbędzie się już 12 stycznia.

Urszula Drabińska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.