Piotr Gliński o Funduszu Wsparcia Kultury: "Nie oceniamy czy ktoś jest bogaty, czy biedny"

26.11.2020 12:30
Piotr Gliński Fot. Piotr Molecki/East News

Piotr Gliński skomentował kontrowersje związane z Funduszem Wsparcia Kultury. Wiele osób uważa, że program jest bardzo niesprawiedliwy.

13 listopada 2020 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało listę artystów oraz instytucji, które miały otrzymać pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury. Sprawa jednak oburzyła wiele osób, które uważały, że podział pieniędzy jest niesprawiedliwy. Z tego powodu Piotr Gliński wstrzymał wypłacanie pomocy artystom do czasu wyjaśnienia sprawy. Teraz Minister w wywiadzie dla Gazety Polskiej Codziennie wyjaśnił kilka kwestii związanych z Funduszem.

Polecamy

Piotr Gliński o Funduszu Wsparcia Kultury: "Nie oceniamy czy ktoś jest bogaty, czy biedny"

Minister Kultury, Piotr Gliński, w wywiadzie, który przytacza PAP, wyznał, że Fundusz Wsparcia Kultury to program na podtrzymanie działalności instytucji kultury i firm w obszarze kultury:

Podtrzymanie działania firmy w kryzysie jest tańsze niż tworzenie jej na nowo po bankructwie. Wspieramy firmy, a tym samym miejsca pracy.

Piotr Gliński dodaje, że przy wydarzeniach kulturalnych pracuje wiele osób niezatrudnionych na etatach, dlatego to program również dla tych, którzy są zatrudnieni na umowy cywilnoprawne oraz dla samozatrudnionych. Jak mówi gazecie, walka toczy się o cztery rodzaje podmiotów - samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, firmy prowadzące działalność w obszarze kultury i firmy scenotechniczne, które działają na zapleczu.

Polecamy

Jak podaje PAP, na stwierdzenie dziennika, że ze względu na kilkanaście wątpliwości na liście z ponad 2 tys. beneficjentów trzeba było wstrzymywać cały program, minister Gliński wskazał, że nie było innego wyjścia - chodziło o jak najszybsze przekazanie pieniędzy:

Algorytm ma tę zaletę, że jest sprawiedliwy, a w gospodarce to jest najważniejsze. Nie oceniamy czy ktoś jest blondynem, czy brunetem, czy jest bogaty czy biedny.

Okazuje się, że Minister Kultury nie widzi problemu w kwestii wsparcia zespołów disco polo, bo jest to część polskiej gospodarki.

Warto też przytoczyć fragment wywiadu Glińskiego w telewizji wPolsce.pl. Dopytywany, kiedy artyści otrzymają wsparcie, minister kultury poinformował, że "w tej chwili są podpisywane pierwsze umowy".

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.