16.10.2015 15:12

Piotr Rogucki o albumie „J.P. Śliwa”

16 października 2015 roku to data premiery nowego solowego albumu wokalisty Comy. Co wyjątkowego będzie można znaleźć na krążku?

Piotr Rogucki o albumie „J.P. Śliwa”
foto: Albert Pabijanek

Piotr Rogucki ma na swoim koncie dwie studyjne solowe płyty - wydaną w 2011 roku „Loki - wizja dźwięku” oraz „95-2003” z 2013 roku. Po dwóch latach muzyk powrócił z nowym longplayem, na którym znajdzie się 10 utworów. We wrześniu 2015 roku artysta opublikował też teledysk do singla „Dobrze”, który promuje najnowsze wydawnictwo „J.P. Śliwa”. 

Tym razem Rogucki przygotował koncept album składający się z trzech artystycznych komponentów: płyty z utworami, tekstu dramatycznego oraz grafik uzupełniających przekaz i wymowę wydawnictwa. 

Rogucki nie będzie jedynym muzykiem, którego będzie można usłyszeć na albumie. W utworze „Vision of Sound” pojawiła się Klaudia Wieczorek, którą Piotr Rogucki poznał w programie Must Be The Music. Z kolei w numerze „Płyń” wystąpiła Izolda Sorenson znana jako Cosovel. Na płycie słychać również Olę Rzepkę – perkusistkę i założycielkę zespołu Drekoty oraz Adama Marszałkowskiego, perkusistę zespołu Coma.

Wokalista tłumaczył, że dzięki temu stworzone kompozycje stały się bogatsze w przekaz.

"

Muzyka to poziom podświadomości głównych bohaterów, próba uchwycenia ich lęków, obaw, nadziei, emocji i motywów. Nieoczywista płaszczyzna na podobieństwo strumienia świadomości skonstruowanego z rytmów, dźwięków i strzępków tekstów, gdzie rysowani z jednej strony popędami, a z drugiej rozumem bohaterowie odkrywają bezwiednie to co kieruje nimi i ich zachowaniami. "

Równie ważną rolę odgrywa warstwa graficzna albumu na którą składają się zdjęcia Alberta Pabijanka oraz grafiki opracowane przez Wojtka Domagalskiego. Scalają one dramat i muzykę w formie wizualnej i mają na celu zarysowanie klimatu wydarzeń i odczuć związanych z albumem.

Piotr Rogucki

Album „J.P. Śliwa” ma być głosem w dyskusji na temat kondycji kulturalnej społeczeństwa i nawiązywać m.in. do postaci papieża Jana Pawła II.

Jak swój pomysł tłumaczy artysta?

"

Tekst dramatu to powierzchowna płaszczyzna rozgrywek między bohaterami z pokolenia JP2 czy Generacji Nic, puste i pełne goryczy spekulacje na temat własnej kondycji, kondycji kultury i współczesnego społeczeństwa. Przepychanki intelektualne i pozostałości po pierwotnych mechanizmach wyłaniania kozła ofiarnego. "

Wokalista podkreślił, że bardzo zależało mu na dotarciu do wszystkich odbiorców, z różnych grup społecznych. 

"

Gdy sztuka staje się hermetyczną bańką, w której zamykają się elitarne środowiska, przestaje istnieć dla szerszego odbiorcy, przestaje istnieć w społeczeństwie i zakresie jego potrzeb. Czym staje się społeczeństwo odsunięte od kultury, a karmiące jedynie jej karykaturą jaką jest rozrywka? Czy można rzucić pomost używając jako medium formy rozrywkowej by pokazać drogę w stronę kultury wyższej? To założenia eksperymentu, ciekaw jestem efektu. "

Nowe płyty już niedługo będziecie mogli wygrać w konkursie na Antyradio.pl! Szczegóły już wkrótce.

Wybieracie się do sklepów po nowy album Piotra Roguckiego?

Justyna Kierzkowska
Tagi: Piotr Rogucki