Piractwo w muzyce nadal kwitnie. Ile osób ściąga nielegalnie piosenki?

Aleksandra Degórska
09.10.2018 14:27
Piractwo w muzyce nadal kwitnie. Ile osób ściąga nielegalnie piosenki? Fot. lia.com

Nadal sporo osób woli nielegalnie ściągać muzykę, zamiast po prostu za nią zapłacić.

Pewne rzeczy się nie zmieniają. Niektórzy nadal żyją w przekonaniu, że muzyka po prostu się im należy i nie trzeba za nią płacić. Oczywiście obecnie najwięcej korzystamy z serwisów streamingowych, ale duża część melomanów chętnie obchodzi prawo, żeby tylko nie płacić za muzykę.

Ile procent osób słucha nielegalnie muzyki?

International Federation of the Phonographic Industr, organizacja reprezentująca przemysły muzyczne na całym świecie, opublikowała raport dotyczący zachowań konsumentów w 2018. Okazuje się, że aż 38 % pozyskuje muzykę w nielegalny sposób.

Najbardziej popularny sposób to ściąganie muzyki ze streamu (32%), często dochodzi do korzystania z torrentów/P2P (23%), jak również ściągania plików za pomocą wyszukiwarki (17%).

Badania przeprowadzono wśród osób od 16 do 64 roku życia w 18 krajach, m.in. Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Francji, Południowej Afryce i Korei Południowej, czyli w państwach, w których jest najwięcej odbiorców muzyki. Coroczne badanie przeprowadzono w 2018 roku pierwszy raz w Chinach i Japonii, ale na razie nie podano statystyk z tych krajów.

Kupujemy coraz mniej płyt

Natomiast Recording Industry Association of America podsumował stan rynku fonograficznego w USA w pierwszej połowie 2018 roku i jest on warty 4,6 miliardów dolarów, czyli 10% więcej w porównaniu do 2017 roku. Okazuje się, że płyty CD są coraz rzadziej kupowane - ich sprzedaż spadła aż o 47% w porównaniu do tego samego okresu czasu w 2017 roku.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.