Pixies: 10 najpopularniejszych utworów zespołu

Maciej Koprowicz
23.08.2018 16:17
|north Fot. ROBERT E KLEIN/ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS

Bez zespołu The Pixies trudno wyobrazić sobie zarówno finałową scenę „Fight Clubu”, jak i całą historię alternatywnego rocka. Przypominamy 10 najważniejszych i najpopularniejszych utworów Black Francisa i spółki.

Dziennikarze muzyczni często szafują epitetem „kultowy”, ale w przypadku tej grupy jest on bardzo na miejscu. Założony w 1986 roku indierockowy Pixies to jeden z najbardziej wpływowych zespołów w historii rocka. Do inspiracji nim przyznawali się między innymi U2, Nirvana, Radiohead, Blur, PJ Harvey, Arcade Fire i Kings Of Leon, a nawet sam David Bowie. Mainstreamowa, szeroka publiczność poznała Pixies za sprawą umieszczenia piosenki „Where Is My Mind” na ścieżce dźwiękowej filmu – „Podziemny krąg” („Fight Club”) – słychać ją w finałowej sekwencji.

Specjalnością kapeli było przechodzenie od skrajności w skrajność, często w obrębie jednego utworu - łączenie punkowego gitarowego zgiełku z popowymi melodiami oraz opętańczych wrzasków z słodkimi harmoniami wokalnymi było i jest dla muzyków z Bostonu czymś zupełnie normalnym. Do tego dochodziły groteskowe, absurdalne, pełne czarnego humoru teksty lidera, Franka Blacka (w Pixies występującego jako Black Francis), poruszające takie zagadnienia, jak religia, seks i popkultura. Inspiracje Franka sięgały szeroko – od Biblii po film „Pies andaluzyjski” Luisa Bunuela.

The Pixies 

Pierwsza faza działalności zespołu obejmowała lata 1986-1993. Wówczas zespół w składzie Black, Kim Deal (wokal, bas), Joey Santiago (gitara) i David Lovering (perkusja) nagrał cztery klasyczne albumy – „Surfer Rosa” z 1988 (poprzedzony EP „Come On Pilgrim), „Doolittle” z 1989, „Bossanova” z 1990 i „Trompe le Monde” z 1991. Wszystkie ukazały się w barwach słynnej wytwórni 4AD. Dwa lata po wydaniu „Trompe” zespół zawiesił działalność – Frank Black rozpoczął działalność solową, a Kim Deal założyła popularny zespół The Breeders, z którym wylansowała spory przebój „Cannonball”.

W 2004 „Skrzaty” wróciły na scenę. Przez kilka lat nie udało im się wydać płyty – pierwszy album po powrocie, „Indie Cindy” ukazał się dopiero w 2014. Zespół nagrał go już bez Kim Deal, którą zastąpiła Paz Lenchantin. Dyskografię Pixies zamyka na razie album „Head Carrier” z 2016.

Pixies - 10 największych przebojów

Specyfika zespołu Pixies sprawiła, że nie był to wykonawca ze szczytów list przebojów. Nie znaczy to jednak, że nie stworzył kawałków, które dziś należą do kanonu alternatywnego rocka. Oto 10 najpopularniejszych piosenek zespołu – dziesiątka utworów z największą liczbą odtworzeń na YouTube.

10. „Gigantic”

(z albumu „Surfer Rosa”, 1988)

9. „Gouge Away”

(z albumu „Doolittle”, 1989)

8. „Indie Cindy”

(z albumu „Indie Cindy”, 2014)

7. „Bagboy”

(z albumu „Indie Cindy”, 2014)

6. „Velouria”

(z albumu „Bossanova”, 1990)

5. „Bone Machine”

(z albumu „Surfer Rosa”, 1988)

4. „Debaser”

(z albumu „Doolittle”, 1989)

3. „Monkey Gone To Heaven”

(z albumu „Doolittle”, 1989)

2. „Here Comes Your Man”

(z albumu „Doolittle”, 1989)

1. „Where Is My Mind?”

(z albumu „Surfer Rosa”, 1988)

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.