16.02.2015 14:37

Plagiat na okładkach Ghost?

Główne grafiki obu długogrających płyt i jednej EP-ki Szwedów łudząco przypominają plakaty kilku filmów…

Plagiat na okładkach Ghost?
foto: materiały prasowe

Bezimiennym Ghoulom słowo „plagiat” chyba nie za bardzo by się spodobało. Oni po prostu bardzo kochają kino. Okładka każdego ich wydawnictwa kryje za sobą jakąś filmową historię. O powstaniu tych (i nie tylko) grafik opowiada Ramon Martos w książce „Stories About Heavy Metal Album Covers” wydanej przez And Justice For Art.

Twórca okładki debiutanckiej płyty Ghost „Opus Eponymous” inspirował się mocno amerykańskim miniserialem „Miasteczko Salem” z 2004 roku na podstawie powieści Stephena Kinga (grafika powyżej). Wampira zastąpił Papa Emeritus, a mroczną rezydencję – kościół przypominający katedrę w Uppsali. Dodano kilka nietoperzy, ale księżyc pozostał na tym samym miejscu.

ghost-Infestissumam

Na drugim albumie „Infestissumam” z 2013 roku należy dopatrywać się nawiązań do nagrodzonego Oscarem filmu Miloša Formana „Amadeusz” – zdradził Ramonowi Martosowi autor grafiki, Zbigniew M. Bielak.

"

To zespół wystąpił z pomysłem wykorzystania na okładce płyty plakatu stworzonego na potrzeby filmu. "

Polak od siebie dodał ogromnego niemowlaka i kolumnadę Placu Świętego Piotra w Rzymie. Wszystkiemu z góry, niczym mitologiczny bóg słońca, przypatruje się lider kapeli.

ghost-If You Have Ghost

Na ostatnim minialbumie Ghost postanowił powrócić do wampirów. Papa Emeritus wcielił się w bohatera filmu „Nosferatu” z 1922 roku. Obaj stoją na jakiejś łodzi, układ lin jest niemal taki sam. Ilustrator Mattias Frisk opowiada, że podobnie jak w przypadku wcześniejszych okładek grupa od początku dokładnie wiedziała, czego chce.

"

Moim pomysłem było dodanie cieni, żeby uczynić tło EP-ki trochę bardziej interesującym. "

Brzmi, jakby stworzenie tej grafiki nie wymagało wiele pracy twórczej… No cóż, obfite czerpanie od innych to nic nowego w kulturze i sztuce. Byleby twórcy oryginału nie rościli sobie praw...

Czym inspirowali się Machine Head, Motorhead czy Slayer? Kogo natchnęła proza Howarda Phillipsa Lovecrafta i mitologia Cthulhu? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znalazły się w książce „Stories About Heavy Metal Album Covers”, która ukaże się w marcu 2015 roku. Dostępnych będzie tylko 300 egzemplarzy. Jeśli jesteście ciekawi związków muzyki ze sztukami wizualnymi, śpieszcie się zamawiać je na stronie www.andjusticeforart.com.

Urszula Drabińska
Tagi: Duperele Ghost