26.03.2019 15:31

Kiss propaguje nazistowskie symbole? Plakaty promujące polski koncert nie spodobały się mieszkańcom

Koncert Kiss zbliża się wielkimi krokami. Nie wszyscy jednak cieszą się z nachodzącego show zespołu.

Kiss
foto: AXELLE/BAUER-GRIFFIN.COM/East News

Kiss lubi szokować, ale kapela chyba nie zdawała sobie sprawy z tego, że zapis nazwy zespołu może wywołać u niektórych spore niezadowolenie. Logo kapeli stworzył Ace Frehley w 1973 roku, który wpadł na pomysł, by w miejsce "SS" pojawiły się litery stylizowane na błyskawice. Logo pojawiło się na plakacie promującym koncert Kiss w Krakowie, który odbędzie się 18 czerwca 2019 w Kraków Tauron Arenie.

Kiss zagra w Krakowie. Zespół propaguje nazistowskie symbole?

Plakaty oraz bilbordy z informacją o koncercie Kiss wiszą w wielu miejscach Krakowa i jak się okazuje, nie wszystkim to pasuje. 26 marca 2019 Gazeta Krakowska poinformowała, że otrzymała wiadomość od pewnego czytelnika. Zwrócił on uwagę, że na plakacie pojawia się nawiązanie do hitlerowskiej formacji SS, co jest prawnie zakazane w Polsce. Nie wiadomo jednak, czy w związku z tym oskarżeniem Kiss będzie mieć jakiekolwiek problemy prawne.

Iron Maiden w Polsce
Iron Maiden w Polsce
Przeczytaj także Plakat promujący polskie koncerty Iron Maiden zdewastowany. Okazał się zbyt kontrowersyjny dla środowisk katolickich?

Fani zdają sobie sprawę, że zespół odcina się od nazizmu, a oskarżenie Kiss o propagowanie SS jest mocno naciągane, tym bardziej, że Paul Stanley oraz Gene Simmons są pochodzenia żydowskiego, zaś matka basisty przebywała w obozie koncentracyjnym.

Mimo wszystko niejednokrotnie zwracano uwagę na zapis logo kapeli i w 1980 roku, gdy Kiss wybrał się na koncerty w Niemczech, zmienił zapis swojej nazwy. Od tamtej pory, wszystkie materiały o Kiss, które pojawiły się w Niemczech, posiadają zmienione logo.

Kontrowersyjne plakaty metalowych grup

W kwietniu 2018 bilbord promujący koncerty Iron Maiden w Krakowie został zniszczony - nazwa grupy została przekreślona i domalowano na plakacie krzyż, chrystogram czy Ichthys (symbol pierwszych chrześcijan). Nie była to pierwsza tego typu sytuacja, gdy plakaty grupy wywołały zgorszenie - bilbordy Iron Maiden zostały wycofane z Litwy. Władze uważały wizerunek maskotki Eddiego ze świecącymi czerwonymi oczami, z malunkami na ciele i sercem w jednej oraz nożem w drugiej dłoni za nieodpowiedni dla dzieci. 

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Kiss